През последните години сме свикнали да виждаме огромни лавандулови полета край Добруджа. Днес обаче повечето от тях са пусти и два пъти по-малко. Коситбата на ароматната култура започна и първите резултати от нея сочат среден добив от над 570 килограма цвят от декар. Все още е рано да се прогнозира колко масло ще бъде добито, защото това зависи както от възрастта на насажденията, така и от сорта, климатичните условия и не на последно място – технологията на добиване. Защо обаче все повече земеделски стопани се отказват да отглеждат лавандула – отговор потърси Надежда Карапанчева.

От 2014 г. тази култура агресивно превземаше добруджанските полета с двойно увеличение на площите всяка година, като през 2021 г. те достигнаха 90 000 декара. Днес обаче са наполовина.

Според производителите една от причините за кризата в сектора са нелоялните търговци.

"Започнахме постепенно през 2015 г. със засяването на 50 декара, впоследствие достигнахме в годините до 450, но тази година останахме със 100", разказа земеделският производител Ваня Димитрова.

Според икономисти причината е в свръхпроизводството у нас, породено от дефицита на лавандулово масло в световен мащаб през 2018 г.

"Стигнаха до 140 евро на килограм и предполагам, че това амбицира доста хора да засеят площи, което е добре за малки стопани, да си подпомагат семейния бюджет", коментира Детелин Димитров, финансов мениджър на селскостопанска фирма.

"Пандемията от COVID-19 и последвалата икономическа криза се отразиха изключително негативно върху сектора", смята Георги Николов, кмет на село Кардам.

Пазарът на ароматни масла се оказва затворен кръг за подбрани търговци, в който производителите не могат да пробият сами.

В отглеждането на лавандула продължават да упорстват само стопаните, обвързани с договори и тези, които са намерили ниша в пазара на дребно.