Промените в Европа са паралелни, а не вследствие и резултат от идването на власт на новата американска администрация, защото те са резултат от едни и същи процеси. В обществата се наблюдават много сериозни системни кризисни явления, наблюдаваме спад на общественото доверие, криза на легитимността на управляващите, криза на дефицит на чувство за сигурност и за справедливост. Това са все явления, които отразяват едни по-дълбоки тенденции. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков.

"На практика геополитиката в Европа измести идеологиите и подмени дори терена на политическото противоборство, защото до голяма степен дилемата вече не се свеждаше до избора между ляво и дясно, а между геополитическо и национално. Партиите са етикетирани на първо място като проруски или проевропейски, едва след това за това как те стоят идеологически,“ каза той и посочи, че в Германия това се вижда по очакваната победа на християндемократите.

Германия и Франция, двата т.нар. локомотива на европейската интеграция, преживяват доста сериозна криза в момента, добави той и обясни, че нещата във Франция също не стоят добре, "защото Макрон изолира крайната десница на изборите през юни миналата година с помощта на левицата, но после управлява с крайната десница срещу левицата. До голяма степен това постила пътя на Люпен за президентските избори след 3 години, защото левицата се почувства предадена.“

Според Кючуков ролята на Франция в евроинтеграцията през последните години е поставена под въпрос, защото Франция не излъчва вече тези позитивни и динамични сигнали, като това беше до момента. Наблюдава се сериозната тенденция евроскептичните партии вече да не призовават за напускане на Европейския съюз, а да искат да го управляват и да го предефинират съобразно собствените си виждания с много по-малко наднационални функции и с много по-вече национална държава в него, което поставя една много голяма въпросителна както пред посоката на евроинтеграция, така и пред възможността на Европейския съюз да има един на позиция спрямо Тръмп.“