Кузман Илиев, анализатор: По-добре е сега протести, отколкото риск за националната ни система след години
©
По думите му, големият проблем е, че в един момент ще се окажем, че електроенергийната система на България не можем да я балансираме без въглищата, че това е абсолютно невъзможно, както си го представят нашите политици, независимо какво се обещавали в Брюксел.
"Защото те наистина правят едни много щедри обещания. Годината, която беше взета за референтна – 2019-та е добра година, с много използване на такъв тип емисии, следователно когато вземете 40% от тогава като референтна стойност и ги пренесете към наши дни, това всъщност прави 60%", добави Илиев.
Реално за две години ние трябва да затворим въглищата, защото с тези цени на въглеродните емисии, които са някакво безумие на Европейската комисия, те нямат как да съществуват без държавна помощ, а тогава ще е забранено. Това е половината от нашия енергиен микс, без който не може да се балансира системата, след като внедряваме толкова много ВЕИ-та.
"Соларни панели, перки и всякакви други неща звучат прекрасно, но те имат нужда или от газови централи, или от въглищни централи, и всичко друго е лъжа. А ние в момента не правим газова централа, нея я няма. Нямаме такова нещо, значи остават някакви въглища, с които трябва да се съобразяваме. Буквално ние нямаме друг избор. Да, те ще отпаднат във времето, ще дойдат по-добри технологии. Но тук говорим за това да може да бъде балансирана системата, която в такава ситуация има нужда от ако не газова централа, то поне нужда от въглищни блокове – трябва да се запазят поне четири в студен резерв и четири да се обърнат в газ. Трябва да има АЕЦ, трябва да има блоковете, а ние виждаме, че единият от тях има проблеми, ще трябва да бъде в ремонт най-вероятно дълго време", каза още Кузман Илиев.
Цоня СЪБЧЕВА