Когато се ограничи преработката на петрол и спре вноса на руски такъв през март окончателно, цената на дизела и бензина ще се увеличи и ще стигне до средните европейски нива - около 1,60 евро - 3-3,20 лева. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" енергийният експерт Явор Куюмджиев.

По думите му въпреки че няма логика да се стигне до катастрофални сценарии, той все пак предупреди, че държавата няма инструменти, с които да повлияе на стресови ситуации на пазара: "Чисто по закон и теоретично, държавата трябва да разполага със запаси за три месеца потребление на основните видове горива, които трябва да се управляват от Държавна агенция “Държавен резерв", но това е само на хартия, защото държавата няма складове, в които да ги държи тези горива. Обикновено се плаща на митнически складове да ги съхраняват, защото в България складовете нямат достатъчно капацитет", отбеляза експертът и добави, че ако се наложи да бъдат изтеглени запасите от “Държавния резерв", предстои да видим дали наистина са там и припомни случаи от миналото.

"В миналото имаше случаи, в които при проверки на наличните горива, се оказа, че не е точно такава ситуацията, в смисъл - няма ги. Да се надяваме, че в момента не е така. Но дори и да са пълни складовете, това е за три месеца. Ако стане по-голяма дълга криза, няма решение".

Според Куюмджиев по-голям е рискът, ако бъде ограничена дейността на рафинерията, защото може да спадне обемът на произведеното и обработено гориво в 2024 година: "По този начин да намалят приходите в хазната през 2024 г. Но това е резултат на действията, които се предприемат срещу рафинерията".