Куюмджиев: И патагонска фирма да купи активите на "Лукойл" няма да доведе до добри последствия
©
По думуте му руската компания има интерес да напусне пазара в България, но работата им ще се усложни: "Дейностите й с всички тези мерки, отнемането на концесиите на пристанището, забраната на износ на горива в трети страни, ограничаването на дейностите като цяло, започва да им пречи. Нямам представа до колко ще бъде рентабилно за тях поддържането и въобще експлоатацията на тази рафинерия. Няколко причини, първата е, че забраната за износ на всякакви фракции, доколкото разбрах в трети страни, означава, че те ще започнат в някакъв момент да преработват по-малко петрол. Защото преди 10-ина години "Лукойл" правеше силни анализи в коя от двете си рафинерии в Източна Европа да инвестират - в румънската или българската.
Спряха се на българската и за тези години инвестираха над 3,5 млрд. долара в модернизация на съоръженията, преработка на съоръженията, добавяне на нови съоръжения, така че да се постигне дълбоко преработване на петрола, така че да се използва максимално суровината", коментира експертът и обясни какво точно означава дълбоко преработване.
"Освен високите фракции като бензини, самолетно гориво и т.н., надолу следват дизел, газьол, после горивна нафта и т.н. Едни много тежки фракции, тези най-ниските, които в Европейския съюз не могат да се употребяват, поради екологичните ограничения. Ако те не могат да ги изнасят, означава, че ще си напълнят складовете с такива тежки фракции и няма как да произвеждат или няма какво да ги правят, това е проблем, според мен", отбеляза Куюмджиев.