Куюмджиев: Държавната "Марица-изток 2" трябва да продължи да работи! Цената на електроенергията ще продължава да расте
© pixabay.com
Въпросът за въглищните централи според него вече не е политически, а икономически. Целта на Еврокомисията по думите му е цената за въглеродните емисии да достигне 400 евро за тон. "Чисто икономически ще стане невъзможно използването на въглищните централи. Цената на въглищната електроенергия е около 60-80 евро за мегаватчас. Това включва цената на самите въглища, на изработката, заплати, поддръжка. Към тази цена обаче трябва да добавим около 100 евро на мегаватчас произведена електроенергия за въглеродни емисии, които централата е длъжна да купува, когато работи. Цената, по която се получава себестойност, е около 170 евро на мегаватчас. Когато цената е под 180 евро, те произвеждат на загуба. "Марица-изток“ 3 затвори точно по тези причини“, обясни енергийният експерт.
Държавната "Марица-изток 2" обаче трябва да продължи да работи, за да поддържа баланса на електроенергийната ни система, подчерта Куюмджиев. "Ние ще трябва да плащаме загубата в цените. Около 1 милиард лева трябват годишно, за да работи тя на загуба, за да поддържа електроенергийния баланс на държавата, когато залезе слънцето“, поясни той.
Средствата за рекултивация на терените на държавните мини е частична мярка за запазване на работните места в региона за известно време, заяви Явор Куюмджиев.
Държавите извън Европейския съюз, които не са ангажирани с енергийния преход, ще продължат да развиват своята въглищна електроенергия и да я продават на Евросъюза. "Европейският съюз ще остане зелен, а околните страни няма да са толкова зелени“.
Енергийният експерт припомни, че миналата година Европейската комисия призна ядрената енергетика за зелена. "Дори ще се създаде фонд от 450 милиарда евро, който да бъде използван за подпомагане на държавите членки, които искат да развият атомна енергетика. Ние поне сме тръгнали по правилния път, няма да останем след общия тренд. Вече сме започнали да строим Седми и Осми блок на АЕЦ "Козлодуй“, коментира той.
Цената на електроенергията расте и ще продължава да расте, заяви Явор Куюмджиев. "Това го казват и фючърсите за следващите тримесечия – те показват цена между 110 и 120 евро за мегаватчас до края на второто тримесечие на 2025 г. Това е логично, защото в Украйна има колосален недостиг на електроенергия, след като руснаците взривиха повече от половината възможности за производство“, обясни той.