Куюмджиев: Ако наистина зимата се окаже тежка, може да видим още по-високи цени на газа
©
"Решението за увеличението на цените ще бъде взето на 1 декември, предполагам, че КЕВР ще дадат на “Булгаргаз" това, което иска, няма причини да им откажат. “Булгаргаз" винаги прави прогнозите си на база цени на пазарите за следващите месеци на микс от цени на газа, който получава от различните източници и на разходите, които са необходими се формира цената. Така че ако КЕВР одобри по-ниска цена на “Булгаргаз" ще го ощети, може да се случи “Булгаргаз" да продава на загуба, което би било фатално за компанията, която и без това е в технически фалит. 11-процентното поскъпване на природния газ през декември ще се отрази с покачване на цените за хората, които потребяват природен газ за отопление, готвене и т.н. . Поскъпването на газта може да има и негативно отражение върху топлофикациите. За топлофикациите се определя цена веднъж годишно, но има възможност да се променя и по-често, но тя рядко се използва. Топлофикационните дружества получават цена, на която да продават тяхната услуга, която се базира на прогнозна стойност на движението на цената на газа. Може да се стигне до финансови проблеми за самите топлофикации", отбеляза Явор Куюмджиев.
По думите му цените на газа могат да пораснат още повече: "Усилията Европа да бъде окончателно откъсната от руския газ продължават. През септември месец т.г. за пръв път от началото на войната, най-големият доставчик на природен газ в Европа беше Русия по тръбопроводи, или втечнен газ през Балтийско и Северно море. Плащанията ставаха през единствената руска банка, останала включена към системата SWIFT. Преди дни американското правителство прие решение да изключи тази банка от SWIFT, което означава, че директни плащания от Европа към Русия ще станат невъзможни. Знаем, че най-евтиният газ в Европа е руският, като отпаднат директните доставки остава начинът да се транспортира по съществуващи тръбопроводи, като се има предвид, че себестойността на руския газ е 4-5 евро за мегаватчас. Но те могат спокойно да продават и на 10 евро за мегаватчас. Целта е да се вдигне цената, за да може да се продават други видове газ за Европа, много по-скъпи като себестойност", подчерта Явор Куюмджиев.
"Украинското правителство обяви, че няма да продължи договора с “Газпром". Въпреки натиска от европейските партньори на Украйна, на този етап тя е непоколебима, че няма да продължи доставките на руски газ, което е допълнителен фактор за повишаване на цената в бъдеще, и фактор за повишаване на цената на руски газ в настоящия момент. Русия стана най-големият доставчик на газ в Европа през последните месеци, защото върви запасяване с още евтин газ. Усилията да се откажем от руски газ, а в същото време купуваме турски газ, швейцарски газ, узбекистански газ с около 20-30% по-скъп от руския, всички много добре знаем какъв е този газ, който се появява тук като турски. Не разбирам защо Европа се опитва всячески да вдигне цената на енергиите. Всичкият газ, който идва в Европа в момента е руски газ, но той идва от Турция", заключи Явор Куюмджиев.