Неосъществяваните промени и реформи в съдебната система, или по-точно казано – осъществяваните няколко реформи в съвършено погрешна посока, са причината преговорите за кабинет да минават през ангажимента за избора на следващ главен прокурор. Под мантрата как системата да бъде по-справедлива и по-отговаряща на някакви европейски стандарти, всъщност се крие желанието на една група да вземе контрол върху главния прокурор за сметка на друга, при положение, че единственото вярно решение е една обективна съдебна и прокурорска власт. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" социологът Кънчо Стойчев.

По думите му проблемът в България е безнаказаността на политиците и кражбата по високите етажи на властта, в останалата част като цяло съдебната система работи. "Имахме няколко "гурута" на съдебната реформа – хората, които са в политиката и обясняваха какво трябва да се случи и какво да се направи. В крайна сметка се случи и се направи точно това, което те поискаха, и трагедията е пълна, т.е. България попадна в още по-голям батак", заяви той.  

Стойчев изрази съмнение, че дори да се сформира правителството, то ще работи продължително. Според него то ще е краткосрочно и няма да е с насока управление на България, тъй като между преговарящите партии ГЕРБ, ДБ, БСП-ОЛ и ИТН разбирателство по стратегическите въпроси на страната е невъзможно – възгледите им са прекалено диаметрално противоположни. Процесите в коалицията ПП-ДБ също дават своето отражение върху преговорите за съставяне на правителство, като според социологът демонстрираното единство в коалицията вече не отговаря на реалността.

В основната на политическата криза, която започна 2020 година, стои сблъсъкът за контрол върху съдебната и прокурорската власт, и според Кънчо Стойчев кризата няма как да приключи със съставянето на едно краткосрочно правителство. "В нашите условия съдебната и прокурорската власт се оказват от една страна основен охранител на ограбеното и откраднатото, и от друга страна, основна бухалка пък срещу врага и политическия противник, съответно за беззаконие", посочи той.

Според Стойчев у нас трябва да се сменят законните, "за да се възвърне здравия дух в България, приоритета на личните свободи, на свободата на човека, наистина спазване на правилото "невинен до доказване на противното", но с истинско доказване, а не скалъпено“. Това според него не може да стане наведнъж, но могат да се направят първите крачки в правилна посока като се коригира правната рамка и се възстанови смисълът и духа на Конституцията, "и тогава вече можем да мислим за някакъв оздравителен процес".

"През 2024 година имахме една объркана държава, управлявана от служебен кабинет, излъчен по най-глупавия начин – въз основа на промяна на Конституцията, която на практика суспендира Конституцията. Същевременно годината мина в битка, надлъгване и надвикване на всички онези, които доведоха до тази ситуация, които гласуваха за тези промени в Конституцията, които обрекоха развитието ни и задълбочиха кризата. Без да има много радикална смяна на политическата класа в България, просто някои хора и някои партии прекалено дълго престояха в властта и на политическата сцена, страната ни трудно ще тръгне напред", категоричен е той.