Повечето нарушители са не международните превозвачи, а родните. Защото ние във всеки автомобил имаме машинка, която отчита. В България, Румъния е на винетка. Унгария, Австрия, Словения, Чехия - навсякъде е с тази машинка. И накрая на месеца ти идват всички толтакси и си ги плащаш, както и от България,  това заяви Георги Петърнейчев - председател на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища.

По думите му контролът е занижен. 600 човека работят в толсистемата, добави той. Изрази съмнения, че двойно са се увеличили таксите, откакто е започнала проверката.

"След като границата падна никой не ги е контролирал, а са минавали през България без да плащат нищо, защото на границата преди спираха. Сега няма граница, няма кой да го контролира - минават си, заминават си, никой не ги спира по пътя да ги контролира", твърди Петърнейчев пред БНТ.

Трябва да има контрол, защото така превозвачите ще бъдат принудени да платят таксите, защото стойността на глобата е много по-голяма като сума.

"Ние и вчера се събирахме целият бранш, ръководителите на браншовите организации и коментирахме. Някой казва - "аз плащам един милион на година пътни такси, големите превозвачи, които имат по 600, 700 автомобила. Как така се случва, че 500 милиона събират. Те изтичат някъде тези пари".

Ние сме се примирили с 10% увеличение, но ще борим със следващите 10% и ще докажем, че реално се събират повече пари, заяви председателят на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища.