Изборите бяха много трудни заради последните законови промени, а връщането на хартиената бюлетина доведе до надраскани протоколи и невалидни бюлетини. Това каза служебният правосъден министър Крум Зарков пред bTV.

"Резултатите от изборите бяха признати от всички участници в тях – това е най-важното. Те бяха и много трудни заради последните законови промени. Връщането на хартията в процеса, върна надрасканите протоколи и невалидните бюлетини. А тези, които твърдяха, че това върна избирателите, не се оказаха прави“, обясни той.

17% от протоколите са с грешки, а всяка пета камера не излъчваше на живо. Крум Зарков обаче подчерта, че служебното правителство се е справило с провеждането на изборите. "Министерство на електронно управление бяха поставени пред една практически невъзможна задача – за 40 дни да осигурят огромен брой устройства и да обезпечат цялата технология, която седи зад това. Те направиха това, което можаха и мисля, че се справиха добре“, уточни той.

Правосъдният министър припомни, че и преди това е заявявал, че "видеонаблюдението не може само по себе си да отстрани порока на хартията, нито да реши ребуса на смесеното гласуване“.

"Видеонаблюдението беше измислено като ерзац (непълноценен заместител на нещо – б.р.), за да отговори на един въпрос, който въобще не биваше да бъде задаван. А именно – как се гарантира честността на вота. С пълното машинно гласуване и ваденето на протоколите от устройствата до голяма степен въпросите с броените бяха елиминирани до голяма степен“, каза още министърът.

Той допълни, че хартията се върна и видеонаблюдението не може да покрие този порок. Въпреки всичко правителството е направило всичко по силите си и дори да обезпечи финансово това наблюдение.

"Смесеното гласуване в една и съща секция – с хартия и с машина, е възможно най-лошият вариант. Това са гарантирано надраскани протоколи. 45 000 са невалидните бюлетини. И проблемът не е във видеонаблюдението – той е на друго място“, каза още правосъдният министър и допълни, че проблемът е в законодателството, а не в организацията на вота.

 

Крум Зарков  коментира и оплакването от страна на партийните лидери, че служебната власт се е намесила в изборите срещу една или друга политическа партия. "Самият факт, че един лидер се оплаква от двама министри, които засягат проблеми, които не са им изгодни, а друг лидер – други теми, които пък на него не са му удобни, е показателно, че служебното правителство не е имало за цел на навреди или да помогне на когото и да било“, каза той.

Правосъдният министър коментира и думите на Корнелия Нинова за "плана за убийството на БСП“. "Питайте нея, аз не съм запознат с този план, но виждам резултатите на БСП и ако Корнелия Нинова ги интерпретира като нещо добро, това си е неин проблем. За мен те са много слаби, меко казано“, каза той. Според него политиката е конкурентна среда и е нормално да се появи партия като "Левицата“, защото е бил на лице вакуум.

Крум Зарков каза също така, че не е запознат с това, че правен съветник на президента Румен Радев – Силва Дюкенджиева, е наблюдавал честността на вота от името на "Левицата“. Според него няма нищо общо между дейността на правния съветник по време на вота и организирането на изборите от служебното правителство. Той не вижда и връзка между Румен Радев и създаването на "Левицата“.