В международния ден на хората с увреждания - неправителствени организации настояват лекарите от ТЕЛК и НЕЛК да имат достъп до националната система за здравните досиета на пациентите с увреждания - така ще могат да проследяват състоянието и здравния статус на човека. Липсата на специалисти в комисиите е друг проблем, за който алармират. И предлагат - ако липсва конкретен специалист, досието да се преразпределя към друга комисия. Хората с увреждания у нас срещат и трудности при реализацията на пазара на труда.

Тя не вижда по рождение. Завършила е Консерваторията с оперно пеене, отделно има музикална педагогика и педагогика за хора със затруднения. От 2016 година работи като музикален педагог в дневен център за деца и лица с епилепсия. През годините е получавала много откази. Но не се предала.

Кристина: "На пръв поглед, когато в кабинета за интервю влезе един човек с увреждане - било сляп, било на количка, хората трудно се абстрахират от физическия проблем. За тях винаги той е приоритет, а не възможностите."

Заради горчивия си опит Кристина има апел към работодателите:

"Не се страхувайте да наемате хора с увреждания, защото те също могат да бъдат толкова конкурентноспособни на пазара, колкото и хората без никакви физически проблеми."

А преди да се реализират хората с увреждания минават по труден път.

"Достъпността на архитектурната, на транспортната и комуникативната среда, защото ако е достъпна средата - всяко едно дете ще може да излиза, да ходи на градина, на ходи на училище, в последствие да се образова в университет и сам да си намери работа", каза Георги Колев, от Съюза на инвалидите в България. 

"В експертното решение на ТЕЛК пише според възможностите - какво значи това според възможностите - всеки един човек може да кандидатства за различна длъжност дори. За различната длъжност, възможностите на човека с увреждане също са различни. Т.е. не може да гледаме медицинския модел как да казваме кой има право на труд, кой може да работи при еди какви си условия", коментира пред БНТ Елка Тодорова от Национално сдружение на работодателите на хората с увреждания. 

В Асоциацията на родители на деца с епилепсия, например, непрекъснато постъпват жалби от пациенти с намален процент на ТЕЛК.

"Човек, който падне под 50%, досега е бил в системата на ТЕЛК, той остава без здравно осигуряване. Което означава, че този човек не може да отиде да проследява по-нататък здравния си статус, той трябва да започне да запазва, той няма пенсия, той няма доходи, няма нищо, той започва от пълната нула", допълни Веска Събева от Асоциацията на родители на деца с епилепсия. 

А от позицията на вече работещ човек Кристина има какво да каже и на хората със затруднения:

"Знам, че е трудно. Много рядко ще стане от първия път, почти е невъзможно. За съжаление на доста врати ще им се наложи да почукат, но никога да не губят кураж и винаги да търсят възможности."