Проектът "Овластяване на възрастните – уроци по медийна грамотност от Централна Европа до Балканите“ е свързан с обучение по медийна грамотност на възрастни хора 60+. Дейността е свързана с различни обучения с местни партньори – библиотеки, регионални библиотеки, читалища, като се опитваме да развием базисно критично мислене и разпознаване на дезинформация и измами в интернет. Основно се акцентира върху това как хората да се защитят данните си и да разпознават фалшиви профили и т.нар. "тролове“, и как да се оправят в дискусии с такива играчи в онлайн пространството. Това каза Кристина Христова – ръководител направление "Проверка на фактите“ в Асоциацията на европейските журналисти в България, члена в Борда на Европейската мрежа за стандарти и съпроверка на фактите и председател на Коалицията за медийна грамотност в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“.

 

По думите й след обученията възрастните хора се чувстват по-спокойни и уверени когато работят с интернет. "За много хора онлайн пространството и комуникацията е най-честият начин да са във връзка с близките си хора, така че те имат нужда да са там. Целта ни е те да бъдат по-самоуверени, по-спокойни когато общуват в мрежата. Това показва и обратната връзка – хората се чувстват по-уверени и по-спокойни да използват онлайн комуникациите.“

 

Едни от най-характерните измами в социалните мрежи са любовните и духовните измами, защото хората през емоциите са най-уязвими и най-лесно се спират съзнанието да мислят разумно, посочи още специалистът, като даде и различни методи как могат да се различат тези измами в интернет пространството. Според нея най-често се използват фалшиви профили, чрез които обикновено мъже въздействат емоционално на по-възрастни жени, като под измислен предлог искат пари от тях.

 

"Подобна измама има в случая със счетоводителка от Варна, която след като даде всичките си спестявания на непознат човек онлайн, след това взе спестяванията на баща си и обира собствената си банка и в момента тя е в затвора, а измамникът е на свобода, защото тя му е давала доброволно парите си. Т.е. всеки, който ви изглежда твърде привлекателен и в един момент ви иска пари, е 90% сигнал, че трябва да прекратите тази връзка,“ обясни Кристина Христова.

 

Според специалиста фактчекингът в социалните мрежи по-скоро се проверява съдържание, което е свързано с измами, като фалшиви продукти, хора, които през изкуствени интелекта въвличат популярни лица да рекламират нещо. "Но за измамите, които са свързани с лични отношения, вече за тях правим обученията за възрастни през Коалиция за медийна грамотност, и там ги проследяваме, показваме на хората как да действат, как а докладват такъв измамник и последващите действия.“

 

Кристина Христова посъветва винаги да се проверява сайтът и кой стои зад него – анонимните сайтове са сигнал за възможна манипулация. Важно е една информация винаги да се проверява в традиционни медии и в по-голям спектър информационни източници. "Ако една информация носи емоционално послание и е субективно представена, т.е. има лични нападки, не е обоснована на факти, няма източник на фактите, то със сигурност трябва да имате пръв вид, че това е информация, която е насочена да ви манипулира и по някакъв начин да се възползва от вас,“ каза тя и добави, че има няколко сайта в България, които правят проверка на фактите, където може да се подават сигнали за информация, която е потенциално звучи странна или съмнителна.

 

Специалистът сподели още, че factcheck.bg е независима платформа за проверка на фактите, която от 4 години се занимава с проверка на фактите. Към нея са привлечени професионални журналисти, които проверяват проверяват както политически изказвания, международни, така дезинформации, така и абсолютно ежедневни измами, които са свързани с ежедневието. "Целта е да научим хората да бъдат критични. Ние показваме всяка една проверка как е проверена, къде са източниците, какви източници сме използвали и те да достигнат до това да мислят как самите те да си проверяват информацията.“