Кристиана Петкова: В дебата за домашното насилие пречи популизмът
©
По думите й поправките в Закона за защита от домашно насилие, приети миналата седмица, е можело да се случат много по-рано и това да спести насилието върху много пострадали. "Тук говорим за синдром, който злоупотребява с патриотизма. Смятам, че всички ние сме патриоти, всички ние обичаме държавата си и милеем за Родината, но това не е патриотизъм, а пропаганда и грубо използване на това да обичаш Родината си, замаскирано под съвсем различни подбуди“, коментира Кристина Петкова.
Случаят с обезобразената 18-годишната Дебора Михайлова показва, че не е направено достатъчно, и то не само по отношение на домашното насилие или насилието, основано на пол. "Не сме направили достатъчно по отношение на съдебната реформа, защото когато аз лично говоря за реформа в съда и прокуратурата, в съдебната система като цяло, аз визирам едно единствено нещо – усещането за справедливост у хората. Това е, което ни липсва. И гражданската реакция по случая от Стара Загора го доказва“, категорична бе Кристина Петкова.
Тя смята, че прокуратурата не е свършила работата си по случая адекватно и навременно.
Според нея най-важната мярка, която трябва да бъде внесена в максимално спешен порядък, е свързана с повторното отваряне на Закона за защита от домашно насилие и включването на дефиниция за "интимна връзка“. "Макар консервативният прочит на закона да третира домашното насилие единствено в рамките на фактическото съпружеско съжителство, модерните тенденции в отношенията между хората са различни и те касаят именно случаи като този в Стара Загора. Трябва да бъде разширен обхватът на закона, за да могат пострадалите да търсят защита по гражданско-правен път. Това е нещо, което липсва“, обясни заместник-председателят на ДСБ.