Отношенията ЕС-САЩ във фокуса на първата визита след победата на Тръмп

Ръководителят на Делегацията на българските социалисти Кристиан Вигенин участва в ключови срещи във Вашингтон, като част от делегация на Европейския парламент. В нея участваха членове на Комисията по конституционни въпроси на ЕП, водени от председателя Свен Симон. Целта на посещението е запазването на диалога и сътрудничеството между ЕС и САЩ по въпроси, свързани с управлението, изборното законодателство и конституционните въпроси, предвид наскоро проведените президентски избори в САЩ.

По време на посещението си, от 19 до 22 ноември, делегацията проведе над 20 срещи в Конгреса, Върховния съд, Министерството на правосъдието, Белия дом, срещна се с висши правителствени служители и представители на институти за анализ и фондации.

В поредица срещи с членове на Конгреса от Републиканската и Демократическата партия – Джо Морел, Майкъл Бъргъс, Джанис Шаковски, Джо Уилсън и Джейми Раскин бяха обсъдени очакваните промени в политиката на САЩ по широк кръг въпроси, с акцент върху актуални и за двете страни теми като постигането на мир в Украйна, политиката по сигурността и отбраната, миграционната политика, търговско-икономическите връзки и заявените намерения от страна на Тръмп за въвеждане на защитни мерки.

Обърнато беше внимание на съдебната система и правните въпроси. Проведени бяха срещи с представители на Федералната администрация за общи услуги (GSA) и Службата за правителствена етика относно регулаторните и етични стандарти.

С Елън Уайнтрауб, заместник-председател на Федералната избирателна комисия, бяха обсъдени правилата за финансиране на предизборните кампании и контролът, осъществяван от комисията.

"Смяната на властта в САЩ се посреща далеч по-спокойно във Вашингтон, отколкото в Европа. На този етап е трудно да се направят категорични изводи, но смятам, че промените, които предстоят, може да се окажат в интерес на развитието Европейския съюз, противно на очакванията", коментира Вигенин. "Ако международните отношения бъдат поставени на здрава основа, отчитайки новите глобални баланси, това ще създаде предпоставки за един по-сигурен и по-мирен свят", смята той.

Що се отнася до отношенията на САЩ с България, Вигенин обясни, че не очаква съществена промяна, като пред новата ад news pic 2
©
министрация трябва да се постави достатъчно категорично въпросът за отпадане на визовия режим за българските граждани. "Определени среди у нас създават невярното впечатление, че САЩ назначава и сваля партийни лидери и правителства. Това е абсурдно и е редно да имаме малко повече самочувствие. Изборът на Тръмп е резултат от протичащи процеси на дълбоки промени на глобално ниво, а те неизбежно ще имат отражение и върху българската политика", акцентира Вигенин. "Джо Уилсън, един от най-опитните и уважавани конгресмени от Републиканската партия, с когото работихме заедно в Парламентарната асамблея на ОССЕ, има голямо българско знаме в кабинета си. Това за мен е силен знак, че двустранните отношения ще се основават на уважение и равнопоставеност, още повече, че самият Уилсън има всички шансове да бъде следващият председател на Комисията по външна политика", изтъкна евродепутатът.

Комисията по конституционни въпроси на Европейския парламент (AFCO), на която Вигенин е член, се фокусира върху институционалната рамка на ЕС, управлението и изпълнението на договорите на ЕС. Тя играе ключова роля в изграждането и усъвършенстването на демократичните основи на Европейския съюз.