Трябва да дадем една стабилност на БСП. Това каза пред журналисти в Кюстендил зам.-председателят на БСП и кандидат за председател на партията Кристиан Вигенин, предаде репортер на "Фокус“. По думите на Вигенин има два важни въпроса, които трябва да бъдат обсъдени със социалистите от региона.

Единият е предстоящият конгрес на БСП, идеите за развитието на партията, документите които предстои да се приемат. Общата атмосфера, която трябва да е позитивна и да даде една нова стабилност на партията.

"Вторият въпрос е ситуацията в страната, ангажиментите на БСП, предстоящият бюджет и програмата по която вече се работи. Все важни неща. Когато БСП е в управлението, бъдещето на БСП е пряко свързано и с това, какво се случва в България. Ние сме единствената лява партия. Ние сме тези които държат най-силно на една активна социална политика, на повишаване на доходите, на политики които намаляват неравенствата в обществото. Трябва да бъдем достатъчно силни в това съвместно управление за да може да ги отстояваме“, заяви Вигенин.

Относно предстоящия конгрес на БСП зам.-председателят на партията посочи, че в по-голяма степен нагласата е в посока прекият избор да бъде отменен и решението за председател на партията да бъде взето на конгреса. "Аз съм привърженик на прекия избор, но разбирам и аргументите да не вървим към такъв сега. Ако уставът се промени в тази посока, не това е най-важно - как се избира лидерът, важното е да дадем една стабилност и сигурност на партията и на социалистите“, категоричен беше Кристиан Вигенин.

По думите му има доста организационни проблеми, които също са един от аргументите да не се върви към пряк избор сега, защото се оказва, че в част от общинските организации има проблеми свързани с установяване на конкретен брой членове на партията, някои от тях не са подали списъците си. "Вярва, че ако не сега един ден прекият избор ще се върне. Това е една демократична процедура. Едно право, което беше дадено на социалистите. Ако се стигне до временната му отмяна мога да гарантирам, че един ден това ще се върне“, каза още зам.-председателят на БСП.

По думите на Вигенин предложените промени от Националния съвет – отмяна на ограничението в броя мандати, за съвместяването на постовете не са належащи и може би няма да дадат достатъчно позитивен сигнал, защото се създава впечатлението, че партията вместо да продължи да се отваря и да гарантира движението на кадрите и да ангажира повече млади хора, някак може би ще започне да се затваря.

"Не мисля, че ако някой иска да работи за БСП това непременно трябва да става, чрез участие в Народното събрание или с многобройни мандати, начело на общински или на областни структури. Усещането в партията е, че е дошъл моментът да се даде отново повече възможност на младите хора да навлязат в ръководните органи на партията и да бъдат на водещи позиции. И сега в парламента има няколко млади депутати от БСП. Те са много активни, създават един друг образ на партията. За да сме силни – трябва и да се обновяваме“, допълни Кристиан Вигенин.

Той коментира и бъдещето на Европа, изразявайки надежда, че Европейският съюз ще осъзнае най-после факта, че трябва да обърне повече внимание на вътрешните си проблеми, които не са малко. Да предприеме мерки за вътрешното си укрепване, засилване на своето икономическо влияние в света, а това е свързано и с политическото.

"Не може да разчитаме за всяко нещо на нашите партньори. Както досега беше в сферата на сигурността - на САЩ. Трябва да изграждаме наша собствена отбрана, да имаме конкурентоспособна икономика, да имаме ясна политика в интерес на хората. Все неща от които някак ЕС, в последните години, се откъсна, забрави смисъла на своето създаване. Според мен този донякъде шок, който се получи с избора на Тръмп и неговите първи действия и послания към ЕС, може би ще помогне за да преодолеем вътрешните си колебания и ще ни стимулира да станем по-силни“, заяви Кристиан Вигенин.

Според него го има и другият вариант, ако Европа не успее да направи това. Влиянието на Европейския съюз ще се свива. Няма да може да се подсили и икономиката, която ще става все по-неконкурентоспособна. "Все пак си мисля, че чувството за самосъхранение ще надделее“, завърши Кристиан Вигенин.