Купеният вот в България се очертава като една константа. Поддържането на едни и същи проценти на гласували може би се дължи точно на това, че елемент от тези проценти е корпоративният и купеният вот. Това каза криминалистът Иван Савов в изборното студио на Радио "Фокус".

Той смята, че по-високата избирателна активност не е резултат от корпоративния и купен вот, но той неизменно присъства.

Купуването на гласове е вид корупция, заяви криминалистът. "Корупцията е с най-висока степен на латентност по всички престъпления в обществото. Това е много сериозен проблем. Когато става въпрос за подобни кампании, свързани с търговия с вот, за голямо съжаление, понякога и държавни органи също участват", допълни Савов.

Въпреки мащабните полицейски акции срещу купения вот, той не очаква голяма разкриваемост.

"Публично известно е, че често акциите на полицията са инспирирани от това, че на практика една групичка топи друга, за да може да я елиминира. Колкото и да е добра полицията, колкото и добре да си върши работата, тя в крайна сметка работи по сигнали", коментира Иван Савов.

"Системата на МВР, както почти всички държавни структури, страдат от постоянната подмяна на ръководството и експериментите, които се правят. В последните два месеца отново имаше чистка по върховете на системата, в последните три седмици имаше доста учудващи ходове на политическото ръководство на МВР", посочи криминалистът.