Чашата преля. Ние като общество влизаме в един следващ етап. Доскоро търсехме кой е отговорен, търсехме своите оправдания, но сега всички ние заедно казахме "Стига!" и поехме своята отговорност като хора, като общество, като родители, като близки. Това каза криминалният психолог Станислава Савова в предаването "България, Европа и светът на фокус" на "Фокус"

Според нея, ако сме будни като общество и реагираме своевременно на всеки сигнал за укриване и премълчаване на обстоятелства и факти около такъв тип престъпления, няма да се стига до толкова много трагични случаи. "30 години платихме с цената на много животи, ценни животи", допълни Станислава Савова.  

По думите й жертви са и пострадалите, и насилниците. "Тук не става въпрос за изолирани случаи, а за системна грешка, която сме допуснали. Не е задължително насилникът да е татуиран, да е бил задържан, да е бил в пробация или да е разпространител на наркотични вещества. Може да бъде на първо четене почтен гражданин с професия, с име, който вкъщи упражнява психическо или физическо насилие. Но винаги, винаги има индикации за това“, заяви Станислава Савова.  

Тя признаците, които трябва да са индикация, че човекът до нас е склонен към насилие. "Разминаване между думи и действия. Тогава, когато момичето или момчето биват заставяни да направят нещо срещу волята си, тогава, когато дори на шега биват наказвани за нещо, което не е ОК спрямо техния партньор, дори самите те да не разбират за какво става дума – леко пошляпване, размахване на пръст, нацупване. Заплахи, че ако не направят това и това, връзката ще приключи. Въобще, всичко онова, което чувстват момичетата и момчетата, че по някакъв начин ги потиска, не желаят да направят и уронва тяхното самочувствие и самоуважение“, посочи криминалният психолог. 

Тя посъветва жертвите винаги да търсят помощ от близки, приятели и институции.