Коя е най-честата причина за възникването на битови пожари и за какво да внимаваме през зимата
©
За Николина Кожухарова печката на дърва е единствен вариант за отопление през зимата. Всяка година, въпреки високата за нея цена - 150 лева за кубик дърва, жената купува по 6-7 кубика, за да се отоплява през студените месеци.
"Почиствам и комина, тръбите, за да не става пожар, изхвърлям пепелта. Дървата, да не слагам много дърва на печката", каза жената пред БНТ.
14 инцидента са станали миналата година заради неправилно боравене с огън у дома. Затова от пожарната напомнят, че е много важно поддържането на печките в изправност.
"Там има две неща, които могат да се получат. Едното може да се получи техническа неизправност в коминното тяло, неправилно разпалване с лесно запалими вещества, неосигуряване на необходимото отстояние от горивни материали, 50-60 см най-малко", съветва гл. инсп. Антон Ангелов, началник на сектор "Превантивна и контролна дейност".
За да не стават пожари е важно как са поставени тръбите, отвеждащи дима навън и да се внимава къде се изхвърля горещата пепел. Правилата важат и за поддръжката на локално парно.
- Котелът се намира в мазето. Задължително се спазва. Даже някой път повече от два пъти.
- През 10 дена чистя бурии, мизерия, мръсотия.
- Зависи от дървата, които се горят, защото все пак то се натрупва нагар, който трябва да се отстрани. Иначе се запушва и не гори.
Ако се отопляваме на ток, експертите съветват да не включваме няколко уреда едновременно, за да не пренатоварва мрежата. А ползващите печки с газ трябва и при най-слабо доловим мирис да потърсят техник.