Надяваме се държавата да се заеме със своите функции и да осъществи контрол, защото това реално е недопустимо и за здравето на българските граждани, и за зърнопроизводителите. Това каза председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Костадин Костадинов в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Ние като производители спазваме европейски правила, спазваме европейски норми. Нашата продукция е такава, в която влагаме качество. И в един момент идва една продукция с много по-ниска цена, не знаем как, на много по-ниска цена казвам, и подбива пазарите тук, и унищожава бизнеса на самите производители в България, заяви Костадинов.

"Един български производител, когато произведе каквато и да е продукция, при продажба му се изискват един куп документи – декларации за произход, какво, що, какво е употребил, за да има гаранция за качество. На въпрос министърът на земеделието в Комисията по земеделието ония ден той казва, че има заповед от Европейската комисия това да не се прави, да не се контролира. Очакваме да я видим тази заповед каква е, що е и откъде, но това е напълно недопустимо“, посочи зърнопроизводителят.

По повод очакванията за тазгодишната реколта той уточни, че няма да имаме рекордите от миналата година, заради засушаването в Северозападна България, студена вълна през Североизточна България и на други места, а за различните сортове пшеница това е проблем, който се показал в добивите.

По отношение на евентуална продоволствена криза Костадинов заяви, че при правилни политики от страна на държавата, в този момент такава не се вижда.

"Продоволствена криза – може би в Европейския съюз, защото има някои страни, да ви кажа кои са – Гърция, Италия, Испания – в момента те нямат зърно. Голяма част от зърното в Испания и Португалия идва от България и други страни. И при тях такъв е проблемът, че без собствено производство, ако не вкарат от друго място, ще го имат този проблем. Също го отчитаме и на войната Русия-Украйна. Долу-горе двете страни си бяха около 30% от производството на зърно в световен мащаб. Сега малко или много, Русия ще си намери пазарите, няма какво да се заблуждаваме. Те ще си продадат зърното. Но какво ще произведе Украйна тази година, защото чуваме, че руснаците са почнали да палят нивите със зърно, какво ще изнесе от наличните си количества. И в последствие – дали ще остане гладна Украйна в крайна сметка. И на фона на това по-малко производство на зърно и недостиг в Европейския съюз, да не се наложи да връщаме обратно в Украйна, за да не умрат от глад“, коментира още Костадин Костадинов.

Евелина БРАНИМИРОВА