Няма изненада в това, че Албания бе разделена от Северна Македония по европейския й път и няма нужда в Скопие да търсят навън виновници за това защо се стигна до развалянето на този политически тандем. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Коста Филипов – дългогодишен кореспондент на български медии в Скопие.

"Това е резултат не толкова на някакъв осезаем успех на албанския политическия елит по пътя им за старт на преговорния процес, колкото на застоя, който новите политици, новите управляващи в Република Северна Македония, начело с премиера Мицкоски, показват с цялото си поведение през тези 4-5 месеца, откакто той сформира своето ново правителство начало с ВМРО-ДПМНЕ,“ каза той.

По думите му президентът Румен Радев е този, който досега държи най-здраво българската позиция и върши най-сериозна дипломатическа работа, защото не пропуска нито една среща със своите партньори и винаги обръща внимание на това, което идва от страна на Скопие по отношение на България и винаги защитава българската позиция, а тя е такава каквато беше записана в Френското предложение.

Цялата тази кампания, която Мицкоски води за изборите, е базирана срещу постигнатата договореност или т.н. Френско предложение, което стана после предложение на Европейския съюз, и което той сега иска да предоговаря и да промени. И макар че Френското предложение да се базира на сериозни компромиси и от страна на България, и от страна на Северна Македония, по думите на журналиста това все пак е една дипломатическа операция, в която "всеки дава по нещо, за да може да се получи в крайна сметка това, което беше записано като обща позиция на Европейския съюз: правите промените в Конституцията, приемате българите като част от народа и ги записвате на тези въпросни три места, и по автоматизъм правите второто междуправителствено заседание с Европейската комисия и стартирате преговорният процес.“

Разделянето на Албания и Северна Македония по европейския им път ще доведе до още по-засилена антибългарска реторика, тъй като обичайно България е заподозрян №1 за всичко, което се случва. "Вместо да обърнат внимание на собственото си поведение, на липсата на реформи, които непрекъснато им препоръчват, вместо да се обърнат към себе си и да видят личната си вина в това, че Албания ги изпреварва, търсят виновник. Антибългарската риторика се засилва, и то не само в политическите кръгове, ами всичко отива и в медиите, които са контролирани, и се насажда в обществото. И този език на омразата, с който обикновено се говори към България, става ежедневие за най-голямо съжаление,“ обясни той.

Обвързването на Македония с Унгария е друг фактор за повишеното внимание от страна на Европейската комисия и на странните членки на Европейския съюз, и е свързано с все по-очевидното и устойчиво сътрудничество, което Мицкоски налага с Виктор Орбан и Унгария от една страна, и от друга страна със Сърбия и Александър Вучич. "Мицкоски се опитва да подражава и в автократизма в своето поведение, и в популизма на Александър Вучич и се опитва да играе една роля, която никак не му отива – ролята на подобие, на един аватар на сръбския президент.“