Прекратяване на паралелната държава и на задкулисието - това е страшно тежко. Всичко е обвързано в някакви зависимости, обществени поръчки, кражби, сговори. Ужасно е, това е мрежата, която задушава България. Това е мафията, която отнема енергията на хората и на България. И това е и най-тежката битка, БСП я води вече десет години, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в "Лидерите говорят. Стратегии на фокус" на Радио "Фокус".

"Личната ми кауза е някой ден да си кажем: "Няма паралелна държава в България". Всичко се решава на официално ниво, институциите работят, хората са доволни, не се крадат пари от обществения ресурс, всичко се връща там, където трябва. Това ми е мечтата", сподели Нинова.

Две цели БСП поставя на преден план: "Да продължим социалната програма, която реализирахме по време на управление, в което участвахме. И второто е последователно, принципно и неотклонно продължаване на борбата с паралелната държава, задкулисието, сглобките, ротацията и т.н. На тези две цели сме посветили конкретните мерки, които предлагаме в нашата програма", отбеляза Нинова.

Образование

"Колкото и средства да наливаме в образованието, каквото и да правим, докато не премахнем модела парите следват ученика, нищо няма да се промени. Този модел води до това, че директори, учители, без да са виновни са принудени да водят деца като бройка, за да си получат бюджета за бройката. Дали това дете идва на училище, какъв успех има, пишат му се 3-ки, за да отива в по-горния клас, за да не загубят бройката, защото ще си загубят финансирането, и може да бъде закрито училището. Ето това категорично трябва да се промени, за да се гледа на децата и на образованието като на бъдещето ни на качеството на образованието. Учебниците, неразбираеми са, трудни са, трябва да се опростят. Съдържанието им трябва да се промени, да бъде вътре българската история, българските писатели и класици, да не се подменят  факти от историята, тълкувания. Да не се образоват децата в нестандартни такива неща, джендър идеология и т.н. Един учебник по един предмет за един клас. Не може един клас в цялата страна да учи по 9 различни учебника, с 9 различни съдържания", коментира Корнелия Нинова.

Здравеопазване

"Всяка година увеличаваме бюджета за Здравната каса. Все повече са парите за здравеопазването, но не виждаме нещо да се е подобрило, защото е търговия. Защото докато болниците са търговски дружества, каквото и да се излива там, няма да се оправят нещата. На второ място, тази здравна карта, за която толкова години всички говорим. Най-накрая да се приеме една разумна здравна карта. Да се спре да се откриват нови частни болници, да се разпределят равномерно по страната", отбеляза лидерът на БСП.

Национална детска болница

Корнелия Нинова няма отговор на въпроса кога България ще има Национална детска болница. По думите й едва ли някой знае кога държавата ни ще съумее да изгради такава: "И там е една заровена далавера, от години се точи този въпрос, важен е за решаване. Аз не мога да ви кажа кога ще бъде решен. Видяхте, в последните месеци на т.нар. сглобка и сега в служебния кабинет какво се случи. Просто са интереси, интереси за пари ги движат тези хора и затова този проект боксува".

Нови индустриални зони, привличане на външни инвестиции, насърчаване на родните производители

"България има нужда от нови индустриални зони. Когато бях министър на икономиката и индустрията, започнахме един мащабен план за изграждане на индустриална зона във всеки регион на страната, съобразени с природните дадености, човешките ресурси, защото трябва да има и работна ръка, инфраструктурата - вода, път до тази зона и т.н. Задължително, разбира се, падна правителството и не знам този план дали изобщо се движи. Но ето, сега съм кандидат за депутат и в Благоевградска област. В Благоевград е задължителна една индустриална зона. Точи се един проект от не знам колко години, заради некадърно управление на кметовете в Благоевград и общинските съвети. Но географското положение в Благоевград, връзката надолу с Гърция, туристическият поток, който идва всичко това може да се подпомогне, целият регион да се стимулира с една индустриална зона. За мен това е задължителен план. Това е една от меките, за да се подпомогнат бизнесструктурите и да работи икономиката", смята лидерът на БСП.

"Преди всичко са българските производители, но трябва да се привличат и външни инвестиции. Особено в тези последните години след COVID кризата, наблюдаваме едно много интересно движение на икономическите, на бизнеспотоците от Изток на Запад и обратно. При COVID кризата например, големи корпорации се изтеглиха от Азия към Европа, за да скъсят веригата за доставка. Защото тогава бяха прекъснати веригите на доставките. Сега започва един обратен процес, заради енергийните проблеми. Един обратен процес отново на изнасяне на корпорациите на Изток. Ние много искахме по време на COVID кризата да се възползваме и при това връщане на потоците от Азия към Европа, да ги спрем в България, да изберат България. Сега също е много важно, при това изнасяне обратно, България да бъде дестинация, макар че не сме в Азия разбира се, но да бъдем връзката между Азия и Европа, заради географското положение, заради условията, които имаме. Това е много важно стратегическо решение. То трябва да се вземе на правителствено ниво и да се стимулира с държавна политика, как да ги привлечеш тези хора, как да ги задържиш. Но обстоятелствата, с които можеш да го направиш са много и най-различни. Един от големите проблеми пред работодателите и в икономиката е липсата на работна ръка вече. Навсякъде ни го поставят този въпрос - квалифицирана работна ръка", изтъкна още Нинова.

Шенген 

"Незаслужено бяхме ощетени за Шенген. Обидно отношение като към държава, втора степен в Европейския съюз. Ние сме изпълнили ангажиментите си, но поради други причини в Европа, поради вътрешни политически въпроси в Австрия върху нас беше наложено това ограничение. То блокира икономиката. 93% от стокообмена ни с  ЕС е по сухопътни граници. Трябва ни Шенген по суша заради икономиката, и заради хората разбира се, защото знаете лятото на границата с Гърция какви опашки са, горе на Дунав какви опашки са от ТИР-ове. Тоест, ние сме го заслужили, трябва да ни приемат в Шенген, нашите евродепутати докрай ще се борят за това. Що се отнася до финансовата стабилност, само да припомня, че по време на управлението, в което участвахме с тази социална програма от 22 милиарда, приключихме годината с дефицит под 3%. Тоест, възможно е да бъдеш и социална държава, и да имаш финансова стабилност. Разбира се, за приходите за финансовата стабилност най-важното нещо е контролът върху кражби, корупция, контрабанда, събираемостта на приходите. Но що се отнася до финансите, ние имаме конкретни предложения по данъчни въпроси", заяви Корнелия Нинова.

Сигурност и отбрана

Според лидера на БСП най-голямото предизвикателство е войната в Украйна и опасността тя да се разрасне: Трябва да се противопоставим по всякакъв начин, защото човешкият живот е най-ценното нещо. На второ място са последиците от тази война след жертвите, катастрофалните последици за икономика, за енергетика, за социални системи, за доходи. Всички усилия да се съсредоточат върху търсене на мирен изход от тази ситуация. разрешението да се използват западни оръжия в Украйна за нападение на територията на Русия. Ами това е ескалация на войната. До какво ще доведе това? Това не бива да се случва. Настояваме това да бъде обсъдено и решено в Народното събрание. Никое правителство в парламентарна република не може да взима самостоятелно тези решения, още по-малко пък служебно, чиято работа е само да организира изборите, а не да ни въвлича в такива дългосрочни решения и то в този остър конфликт и тази опасна ситуация. Не искаме война, искаме мир, искаме нашите момчета да не ходят на фронта. Не искаме тази война да се разгъне и да носи още и още последици и поражения.

Цялото интервю на Йоланда Пелова с Корнелия Нинова може да чуете в прикачения аудиофайл.