Корнелия Нинова: БСП има значителен принос Бюджет 2022 да бъде най-социалният
© БСП
По думите ѝ този бюджет е много различен, не просто заради числата, а заради неговата философия, която се обсъжда в момента. "Кризите промениха света и наложиха промяна и във финансовата, и в държавната, и в секторната политика. Това в България беше съчетано и със смяна на управлението. Тоест имаме две големи причини днес да застанем през вас с един различен бюджет, различен в голямото“, заяви Нинова.
Тя обясни, че досега и в света, и в Европа, и в България се е изповядвала философия на оттегляне на държавата от ключови сектори, но кризите са показали, че това е грешен модел и държавата трябва да върне своята роля там, където ѝ е мястото. "Онзи модел доведе до това големите на свободния пазар да унищожат малките, да се увеличава ножицата на неравенствата. Правителството на Петков отговаря на тези обективни и нови условия на развитие“, коментира вицепремиерът.
Като председател на “БСП за България“ Нинова обясни, че левицата отдавна апелира за засилена роля на държавата. "Съжаляваме, че хората го усетиха през тежестите и през кризата, но очевидно е, че държавата трябва да се върне. Ето това е първата голяма и съществена разлика във философията на управлението на България през този бюджет“, категорична бе Корнелия Нинова.
Втората съществена разлика е социалната държава. "20 млрд. социални разходи не са просто число, те показват отношение. Те показват ново отношение към социалната тема. Не просто разхвърляне на тези социални разходи, а социални разходи в система, насочени към различни групи от обществото“, поясни вицепремиерът.
Корнелия Нинова определи този бюджет като бюджет на демографското размразяване. "Ние имаме огромен национален проблем и предизвикателство – стопяването на българския народ с 800 хиляди за последните години. И всички политики е добре да подчиним на този въпрос“, категорична бе тя и допълни, че парите от бюджета са насочени към децата и безплатните ясли и детски градини, към учениците и тяхното здравеопазване, чрез финансирането на здравните кабинети в училище, към децата и здравословния начин на живот чрез увеличаване на парите за по-качествена храна в училищата, към децата и спорта, чрез увеличаване на средствата за нови стадиони и игрища, към децата и образованието, чрез увеличаване на средствата за стипендии. Правителството се грижи и за младите семейства чрез увеличаване на средствата за майчинството за 2-ата година и на детските надбавки за отглеждане на дете. Правителството показва и отношението си към здравеопазването на нацията, като част от демографския проблем. Нинова посочи още допълнителното финансиране за общински и отдалечени малки болници, както и средствата за пенсии.
"Обективно е, че това е най-социалният и най-левият бюджет, но не е безцелно най- социален. Той е ориентиран към демографския въпрос. Може би не всичко се дължи на БСП, но имаме значителен принос, участвайки в управлението, това да бъде факт“, категорична бе Нинова. Тя посочи още факти, поради които този бюджет се отличава в дълбочина на правенето на политика: "Това е отношението централна власт – местна власт. В последните години държавата прехвърляше на общините постоянно нови задължения и нито веднъж в бюджетите тези нови задължения не бяха гарантирани с пари. Сега, тук, не се прехвърлят нови задължения, напротив, облекчават се от някои, но има увеличение на финансирането.“
Според Корнелия Нинова много същностен въпрос от управлението на една държава е начинът, по който е направен бюджета. "Капиталовите разходи, които са увеличени почти 2 пъти, са разписани в бюджета. Не са оставени да бъдат в излишък, който на края на годината под формата на 2-3 млрд. да замине като ПМС-та без парламентът да се произнесе“, заяви тя като допълни, че политиката се прави в Народното събрание и неслучайно това правителство показва отношение към парламента. "Като искаме актуализация идваме тук, не я правим с ПМС-та. Като искаме бюджета за 2021 г. да се прилага и първите 3 месеца на 2022 година идваме отново тук. Идваме всеки път, когато имате нужда да бъдем тук. Това също е коренна разлика на досегашния начин на правене на политика. Да се знае и да има ред в държавата, да се знае коя институция за какво отговаря и никоя да не си превишава правата, а взаимно да се контролират“, обясни още вицепремиерът.
Нинова обясни, че за да се развиват всички политики, най-важната е да се развива икономиката. "3 неща са важни, за да се развива една икономика – инвестиции, които сме заложили в двоен размер повече, потребление, което очакваме да се повиши с повишаването на доходите на хората и износ, за което сме заложили стимули в бюджета. Ако направим всичко това, изразяваме дори по-оптимистична прогноза – растежът може да стане повече от 4.8%“, заяви тя.
На финала Корнелия Нинова призовава този бюджет да бъде подкрепен, защото той има достойнства и та се: развита икономика, чрез роля на държавата в нея, социална държава, в помощ на народа, и първа крачка към реална борба с демографската катастрофа на България, което трябва да бъде приоритет номер едно.