Отказът на президента да подпише указ за назначаване на служебния кабинет на Горица Грънчарова - Кожарева не нарушава Конституцията. Президентът може да има обструкции при назначаването на служебно правителство. Това каза преподавателят по конституционно право доц. д-р Христо Орманджиев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Въпросът за това правилно ли се прилагат новите разпоредби от Конституцията е многопластов, заяви той. С измененията на основния закон се създава лимитативност при избора на служебен министър-председател. "Когато Конституцията е писана през 1991 г., идеята за ролята на президента в назначаването на служебното правителство е да се стигне до т.нар. рационализиран парламентаризъм. Това означава, че парламент, който е изчерпал възможностите си, да посочи правителство. В този случай няма кой да го направи, освен президентът“, обясни доц. Орманджиев.

Неиздаването на указа е пречка за назначаване на служебно правителство, заяви той.

"Ние на практика нямаме акт, с който да бъде назначено служебно правителство, а то е задължителен етап към насрочване на нови избори“, обясни преподавателят по конституционно право.

Доц. Христо Орманджиев беше категоричен, че не може да се действа на пожар, когато става въпрос за избор на служебен министър-председател. "Ние сме във филма "Търси се министър-председател“. Това не може да се прави за няколко дни“, заяви той по повод спешните срещи на политическите партии в търсене на решение на политическата криза.

Процедурата по свикване на Народното събрание и избор на членове на овакантените постове, измежду които президентът може да избира, изискват време, допълни той.

Според него трябва да се върви по процедурата на консултации на президента с лицата от т.нар. "домова книга“. "Тук изборът на президента също не е много голям, да не кажа, че е силно ограничен. Петър Чобанов като подуправител на БНБ не може да упражнява подобна длъжност заради правилата на Европейската централна банка“, посочи доц. Орманджиев.

Сегашният служебен премиер Димитър Главчев може да продължи да бъде такъв, но това трябва да се случи с нов указ за назначаването му, последван от указ за насрочване на предсрочните избори. Служебно правителство може да има същия състав като този на сегашното, с изключение на поста на вътрешния министър, допълни конституционалистът.