"Трябва да има председател на парламента, защото Правилникът на Народното събрание гласи, че парламентарните групи се регистрират пред председателя, а не към председателстващият, който води само първото заседание. Парламентарните групи трябва сами да се учредят, като за това няма пречка", коментира експертът по конституционно право Стоил Моллов.

"Парламентарните групи не са органи на Народното събрание. Затова те нямат отношение към дейността и органите на парламента. Председателят на Народното събрание като орган нито назначава, нито позволява", обясни експертът по конституционно право Орлин Колев.

Според Моллов парламентарните групи трябва да се регистрират в публичен регистър, но няма правило кой води този регистър. "Логично е председателят на НС да се погрижи за вписването на парламентарните групи в този публичен регистър", посочи още той пред NOVA.

Колев обясни, че законът, в лицето на Конституцията и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не създава ограничение пред депутатите, за да се излезе от настоящата ситуация.

"Трябва да се надяваме, че народните представители след дългите опити за избор на председател на НС, ще стигнат до някакъв консенсус, който е приемлив за всички", добави още той.

По думи на двамата гости най-голямата парламентарно представена партия трябва да сформира мнозинство, което да избере председателя на Народното събрание, а впоследствие да структурира и управление за редовно правителство.