Компенсациите за електроенергията за бизнеса ще продължат да действат и през 2025-та година. За да се случи това обаче, парламентът трябва да приеме на второ четене специалния законопроект на правителството за извършването на приходи и разходи през 2025 година година до приемането на редовен бюджет. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в сградата на министерството след среща с работодателските организации. 

От работодателските организации настояват компенсацията за бизнеса за електроенергията да запази прага от 180 лв/MWh. Те смятат, че ако цените на тока се увеличат, то това неминуемо ще увеличи инфлацията на съответните произвеждани продукти или ще доведе до съкращения на работниците.

Работодателите благодариха на политическите сили, че по време на разговорите, проведени с част от парламентарнопредставените партии, техните призиви за били чути. 

Васил Велев от АИКБ призова: "Бизнесът в България да не бърза с калкулиране на новите по-високи цени, защото имаме уверението, че програма за компенсиране ще продължи да съществува". 

Работодателите обаче ще запазят своята протестна готовност до приемането на второ чете на специалния закон за приходите и разходите, който трябва да действа до приемането на бюджета за 2025 година.  

Служебният министър на енергетиката заяви, че през тази седмица е проведена среща със синдикалните организации. Той апелира бизнеса да не бърза с калкулирането на новите цени за своите продукти. 

Министър Малинов заяви, че компенсацията ще продължи три месеца, тъй като именно толкова ще действа специалния закон до приемането на Бюджет 2025. През следващата седмица Министерският съвет ще има готовност да внесе проекторешение за удължаване на програмата за компенсации. 

"В момента, в който бъде публикуван удължителния закон за бюджета в Държавен вестник, аз ще поискам заседание на Министерския съвет, на който програмата да бъде одобрена", заяви министър Малинов. 

Той каза, че е необходимо правно основание, за да може да може да бъде продължена програмата за компенсации. 

"Ще предложа програма за приходите на тази програма, в случай че има недостиг, моето предложение ще бъде държавният проблем да покрие този дефицит", заяви Малинов.

Министърът уточни, че за месец декември средствата, необходими за реализирането на компенсаторната програма, са в размер на 185 млн. лева. От тях дефицитът, който трябва да се покрие, е в размер на 105 млн. лева.