"Идеята, че листите оказват някакво особено влияние за изборните резултати, според мен е несъстоятелно. Има, разбира се, фигури, знакови лица от отделните партии, чието поведение се следи и които дават облика на партията, но това далеч не са листите, това са основните говорители, така да се каже, на партиите. Баталиите около листите и подрежданията обикновено са за вътрешнопартийна консумация и помагат на опонентите да казват: "Ей, гледайте ги, тези се изпокараха". Това стана ясно от анализа на Кольо Колев, собственик и директор на социологическата агенция "Медиана" в коментар по темата дали ще променят водачите на листи партийните резултати за 49-ия парламент. 

От думите му стана ясно, че в момента разликата между двете водещи политически сили  е 2%, но това може да бъде променено, и не само при първите политически партии, тъй като данните показват, че има близо 700 хиляди човека, които все още не са решили твърдо дали да гласуват и за кого да гласуват.

"Ако тези избиратели се люшнат в една или друга посока, те могат драстично да обърнат картината", уточни социологът. 

Още е рано да се правят прогнози, каза още Колев и допълни: "Да, има 6 партии, които са над 4-те процента, но има още две партии, които имат реални шансове да влязат (б.р: в 49-я парламент). Това е новата формация "Левицата", която има 3,5% към момента, както и партията на Слави Трифонов, която  се намира близо до 4-те процента".

Според Колев има още много въпросителни, картината е моментна, която дава тези данни до към 25-и февруари. Те могат да бъдат драстично променени, в зависимост от различни и вътрешно- , и външнополитически събития. 

"Преди 18 години в Испания Сапатеро (б.р.: Хосе Луис Родригес Сапатеро, министър-председател на Испания в периода 14 март 2004-21 декември 2011 година) беше далеч назад, но гръмна метрото и след две седмици той беше начело на страната", даде пример Колев как рязко се променят изборните резултати, под влиянието на определени събития. 

Цоня СЪБЧЕВА