Ефективни ли са мерките за превенция на пътния травматизъм и достатъчен ли е контролът на пътя?

От начлото на годината до момента у нас са станали над 6000 тежки катастрофи. 376 души са загинали. От последните дни имаме и брутални случаи на смърт при преминаване на пешеходна пътека – те са от София и Стара Загора. В ефира на "Добро утро, Европа" по Euronews Bulgaria гостува Владимир Тодоров - председател на  Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.

"Няма място, където да бъдат защитени гражданите, така че взаимното внимание трябва да се повиши. Знаем вече се стъмнява рано и стъпвайки на пешеходна пътека пешеходците да не бъдат с идеята, че това е място, на което някой би ги пазил. Има грешно разбиране, че пешеходната пътека дава 100% предимство на пешеходеца. Пешеходецът няма предимство, когато идва трамвай и когато идва автомобил със специален режим, със сирена", посочи Тодоров.

"От една страна, имаме някои нови моменти в законодателството като конфискуването на колите на пияните шофьори и дрогираните. Там имаме положителна тенденция - по-малко са заловените при повече извършени проверки. Имаме и някакво леко подобряване на инфраструктурата с оглед на това, че се пуснаха някакви километри магистрали, макар и малко. Може би благодарение на медиите, информационните кампании, които се провеждат. Може би и малко по-нови коли почнахме да караме, защото най-интересната тенденция е, че има повече ранени, но по-малко загинали", отбеляза той.

"Винаги убива скоростта. Неслучайно анализ на Европейската комисия казва, че при 1% намаление на средната скорост в даден участък, катастрофите спадат с около 15%. Това е на първо място като причина. Втората е лошата инфраструктура в България", заяви Тодоров.