Министерството на финансите вече разработва законодателните промени, които са нужни за създаването на нова мегаструктура, обединяваща Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници“. Според изготвения план законодателството трябва да е факт до края на годината. Дотогава следва да се изпълнят дейности, които да гарантират непрекъсваемостта на работата на бъдещата единна приходна агенция с оглед обслужването на граждани и фирми и интеграцията и обучението на администрацията.

Във втория етап от плана на Министерство на финансите – след 1 януари 2025 г. – се очаква да започне "поетапното интегриране на специализираната администрация, включително и интегрирането на информационни и мрежови системи“. Това става ясно от отговор на финансовия министър Людмила Петкова на парламентарен въпрос, пише economic.bg.

Това всъщност са първите публични срокове, които МФ оповестява по повод предложението за създаването на единна приходна агенция. Идеята не е нова, но бе възродена от бившия финансов министър Асен Василев с аргумент, че единните приходни агенции са по-ефективни в събирането на приходи и даде пример с няколко държави от Европейски съюз с подобен модел на работа.

И докато в първоначалния етап се говореше за сливането на двете структури, в отговора си Петкова говори за вливане на Агенция "Митници“ в НАП. Това подсказва, че начело на новата структура вероятно ще остане директорът на НАП Румен Спецов, ако остане на поста си и в следващите правителства.

За сливане на НАП и митниците се заговори при кабинета на Пламен Орешарски с финансов министър Петър Чобанов от ДПС. Когато дойде вторият кабинет на Бойко Борисов с финансов министър Владислав Горанов сливането на НАП и Агенция "Митници“ бе афиширано като приоритет на властта. Тогава започна работата по обединяването на двете структури, но властта се отказа под предлог, че митниците са увеличили събираемостта си.

Както тогава, така и сега идеята идва при понижена събираемост от приходните агенции. За миналата година финансовото министерство не успя да събере около 1.2 млрд. лв. от планираните приходи, въпреки че те бяха планирани чак през юни заради закъснялото приемане на бюджета. "Вината“ бе на приходите от ДДС при внос, за които отговорност носят митниците.

Статистиката на Министерството на финансите към края на юни тази година показва изоставане на данъчните приходи – за първото полугодие те са на 44.9% изпълнение, а по време на парламентарен контрол през юни финансовият министър Людмила Петкова даде сигнал, че е възможно и тази година ДДС приходите да не излязат.

Как върви сливането?

В момента се извършва преглед и анализ на дейностите на специализираната администрация в двете агенции с цел изясняване на допирните точки и възможностите за обединяване на процеси и дейности. Предмет на обсъждане е и бъдещото развитие на функциите на единната приходна агенция, както и образците на документи, които ще се използват след сливането.

Информационните активи и мрежи се анализират като се разработват варианти за миграция на информацията с цел осигуряване на мрежова и информационна сигурност.