Кирил Добрев: Фатално бяха забавени няколко ключови проекта за България

© БНТ
Протест за справедливост за жертвите на войната по пътищата се провежда в този момент пред сградата на Съдебната палата в София. Днес Върховния касационен съд ще разгледа делото за смъртта на Ани и Явор, които бяха убити на пешеходна пътека в София преди две години.
"Нямам думи за цялата тази трагедия, да ви кажа честно. Имам и син, който е на 27 години, и дъщеря на 19 години. И двамата са и шофьори, и пешеходци. И да ви кажа честно, като излизат вечерно време и аз треперя. Няма как обаче да не признаем, че целият въпрос е комплексен. Веднъж от една страна имаме качеството на пътищата. Но втори път не трябва да забравяме, че на този волан сядат или пресичат живи хора със своите собствени характеристики. Хроничната липса на средства през последните 30 години сигурно води до пътно-транспортни произшествия. Безспорно. Не мога да го отрека - средства за строителство на пътища. Особено последните 3 - 4 години. Ако вземем процентното отношение от бюджета, което съседните нам държави инвестират в пътища и вземем при българските условия ще видите, че дори съседните нам държави отделят много повече средства за строителство и ремонт на пътища. Последните няколко години дори бяха спрени средствата за рехабилитация на пътищата. Заради разследване или каквото и да е било. Едното не пречи на другото. Фатално бяха забавени няколко ключови проекта за България и затова политиците носят отговорност. Това също, ако е истина, не би трябвало да спре обаче процеса на строителство. Трябва ли да кажа, че всеки един лот, за който казват, че са откраднати парите, тази работа и тези средства са застраховани някъде. И ако наистина имаме нарушения, наистина имаме блокиране, то този застраховател трябва да върне средствата на държавата", каза Кирил Добрев.
По думите му проблемът с войната по пътищата е комплексен.
"Колко пъти сме били свидетели как два тира се изпреварват на магистралата. Или как застават един до друг и ти не можеш да се включиш. Да си кажем честно, че след дискотеки пияни, дрогирани се качват на колите и при перфектни пътища не сме в състояние да ги спрем. Онзи ден в Кюстендил - прав участък, страхотен път, обезопасен, маркиран. С 2,5 промила убива спътничката си. Да не забравяме възпитанието ни, културата, ако щете. Защо всички тези хора, когато минат Калотина и тръгнат за Западна Европа или тръгнат сега на море след Кулата, почват да спазват всички знаци."
Добрев коментира трагичния инцидент навръх Великден, при който на пътя Смолян - Девин лек автомобил се преобърна по таван извън пътя, прелетя през мантинелата и падна в дерето. Загина 9-месечно бебе при тежката катастрофа.
"Само да кажа, последният нещастен инцидент в Смолян, в който имало 50 сигнала, помолих да ми бъдат изпратени сигнали или поне се запозная с тях. Ами, нямаше нито един сигнал, касаещ този участък.
Говорихме и с прокуратурата - става въпрос или за превишена скорост, или че му е прилошало на шофьора. Тоест, всяка една от страните е виновна с нещо."
"Това, което направихме още от първия ден, имахме среща с тези неправителствени организации, с тези нещастни хора, които преживяваме с тях заедно. Всичко, което им се е случило, всички ведомства, прокуратура, полиция, Министерство на регионално развитие, Министерство на транспорта, защото решаването на въпроса е комплексен от наказанията до промените в закона. Имат десетки такива случаи, в които или се преправя ремонта, имаме във всеки един от случаите гаранция по изпълнение. И пак казвам, ако държавата си влезе във функциите, тя е в състояние да вземе това. Единственото, което не може да върнеме, това е животът на тези хора."
Добрев заяви, че ще направи предложение да се ограничи движението на тировете в натоварените часови диапазони през почивните дни, в който трафикът от леки автомобили е засилен.
"Наистина петък следобед, когато се изнасят хората или пътуват, или в неделя вечер, когато се връщат, събота и неделя, да няма такова движение на тировете. Или да бъде в такъв часови пояс, в който да не пречи и не затруднява движението, защото да сме съгласни - нито ДАИ организира гонките с тирове, нито АПИ пък ги събира от дискотеките и ги качва след това по колите, да тръгнат пияни и дрогирани да карат. И тук стигаме до така наречените наказания. Или промени в закона. И нека ни хейтят колко си искат - за намаляването примерно на скоростта, защото във всички нам държави - от Румъния, Сърбия, Гърция, пределната скорост по магистралите е 130 км в час. И да имаме респекта от държавата, че ако тя е преценила, че такова трябва да бъде ограничението, просто да го спазваме, защото всички тези спазват тези закони, когато отидат и карат в съседните държави. Защото за едно нарушение в България, глобата е 50 лева, а за същото нарушение е 150 евро. Защото когато в Сърбия превишиш скоростта - отиваш на съд и един месец не можеш да влезеш в страната, след това да управляваш. А в Гърция ти свалят номера и докато не отидеш в районното управление да си платиш глобата, не можеш да управляваш. Опитваме се хем да внушим страх в шофьора, хем да има някакъв респект от държавата."
Добрев коментира и сривът на един от мобилните оператори в петък.
"Представяте ли си колко сме свързани вече с технологиите и как не може да излезем от вкъщи или изпадаме в паника. Вижте, телекомите са елемент от националната сигурност. Значи, освен, че ние не сме могли да се чуваме с децата си или с някакви близки хора, са блокирани системи за плащане. Блокирани са били банки, институции, поради същата причина. За това има така наречена Комисия за регулиране на съобщенията. Свързах се с нейния председател, който пък от своя страна - да го похваля, беше вече инициирал подробна проверка, беше изпратил хора. Логично е да има и да се носи отговорност. Защото когато си плащаш редовно сметките, когато получаваш SMS за едностранно увеличаване на таксите, логично било най-малкото да получиш SMS, че в рамките на тези и тези часове ще се извършва актуализация и ако просрочиш тези часове, както си плащаш ти редовно, така да има някакво обезщетение за всички тези абонати, които са засегнати. Поемам ангажмент в рамките на тази седмица, да ви информирам как е приключва проверката и какви ще бъдат решенията на КРС."