Държателят на златната акция на "Лукойл" през повечето години е бил заместник-министър на икономиката. Защо този представител не е алармирал и не е упражнявал функциите на държавата по контрол на това дружество? Защото то определено не се е държало като нормално българско дружество през последните години. Това вече остава загадка и трябва някой да се позаинтересува защо е така. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.

"Златната акция е направена точно за това, за да може държавата да наблюдава дейността на едно толкова голямо и жизнено определящо предприятие не само за целия регион, но и за страната. И от друга страна, да алармира, ако това дружество не изпълнява своите функции. Така че тук определено може би, трябва да се върнем назад малко във времето и да се запитаме защо представителите на държавата не са защитавали всъщност позицията, която им е поставена - да защитават държавния интерес", отбеляза Керемедчиев.

Ситуацията според него обаче вече е малко по-различна и се наблюдава политическо желание "Лукойл"  да започне да се държи като нормална компания.

По повод обявената от дружеството информация, че компанията започва преглед на стратегията си за активите в България, включително обмисляне на възможността за продажба на бизнеса, Милен Керемедчиев отговори: "Ако наистина се преминава към продажба на предприятието, това да стане по възможно най-прозрачния и най-контролирания от държавата начин, доколкото може такава частна сделка да бъде контролирана, но все пак има такива механизми, и тя да стане най-безболезнено от гледна точка на социалния ангажимент, който има дружеството към работниците".