В България имаме голям проблем с контрола на конвенционалните рискови фактори – не контролираме добре хипертонията и холестерола, ние сме една от най-затлъстелите нации в Европа, която е и сред най-обездвижените. Това коментира проф. Иван Груев, кардиолог в Национална многопрофилна транспортна болница "Цар Борис Трети“ и бъдещ председател на Дружеството на кардиолозите в България пред medicalnews.bg. 

"Категорично сме и най-пушещата нация в ЕС и на второ място в Европа след съседна Сърбия. В този смисъл, имаме много същностни, изначални и поведенченски проблеми в нашето население, които трябва да адресираме и то от ранна детска възраст", допълни той.

Ролята на липопротеин (а) 

"Проблемът с тази малка частица – липопротеин (а) е, че тя добавя допълнителен риск. Поради тази причина хората с повишени нива на липопротеин (a) трябва да са най-стриктни в контрола на другите си рискови фактоти. Това е важно и защото към момента терапиите за контрол на Lp(a) са все още в експериментална фаза, тоест ние нямаме конкретно насочено решение в ежедневната си клинична практика. Затова средството, с което разполагаме засега за контрола му, е да съветваме  пациентите да контролират стриктно останалите си рискови фактори – тоест, да не пушат, да се движат, да се хранят максимално добре, да редуцират нивата на лошия си холестерол, както и нивата на артериалното си налягане. Ако имат диабет и нарушения в гликемията, да лекуват и тези си състояния. Подходът трябва да бъде комплексен, но липопротеин (а) е “червената лампа", която светва, за да ни каже, че рискът е много по-висок и че трябва да сме много по-внимателни", обясни лекарят.

Липопротеин (а) е специфичен протеин, част от LDL холестерола, с определени характеристики, чрез които много по-лесно преминава през съдовата стена, носи материал за създаване на плаки, но и допринася за тяхното усложняване и нестабилност. Той има и един допълнителен белтък, който обуслява неговите противовъзпалителни и протомботични свойства – тоест, той освен че носи материал за създаване на плаките, допълнително допринася за тяхното усложняване. Усложената плака е тази, която лесно може да се спука и да предизвика остро тромботочно събитие. Освен това, Lp(a) е носител на оксидирани фосфолипиди, които се оказват важни за развитието на едно дълго заболяване –  аортна стеноза – заболяване, което е голям проблем сред застаряващото население. 

"Това е най-честият сърдечен порок, особено сред населението над 65 години.  Хората с повишени нива на Lp(a) имат между 3 и 4 пъти повишен риск от инфаркт на миокарда, 3 пъти по-голям риск от стеноза на аортната клапа, 1,6 пъти по-висок риск за исхемичен инсулт. Също така, пациентите с повишен Lp(a) могат да имат по-тежка проява на заболяването, което се отнася до комплексни атеросклеротични лезии, които са по-трудни за лечение. Общата смъртност по всякакви причини при високи нива на Lp(a) e 1,2 по-висока, което е много висок процент, тоест имаме 20% добавена смъртност", допъллни кардиологът.