Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са убиец номер едно в света. Те са водеща причина за фатален изход в България. Това каза пред medicalnews.bg кардиологът д-р Кирил Джоманов.

"Ние сме на трето място в Европа по брой смъртни случаи, които са могли да бъдат предотвратени. Над половината ССЗ протичат подмолно и болните дори не подозират, че са засегнати от заболяване на сърцето. Ето защо редовната профилактика е не само необходима, но и животоспасяваща. Съществуват значителни усилия от страна на здравните институции, които включват кампании за превенция на сърдечно-съдовите заболявания, като например контрол на кръвното налягане, подобрена достъпност до медицински услуги и информационни инициативи", коментира още той.

"Възможността за редовни прегледи и диагностика, както и по-лесният достъп до здравни услуги също играят важна роля в това отношение. Въпреки тези положителни промени, още има проблеми, които трябва да бъдат решени. Нездравословните навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и липса на физическа активност остават често срещани, а високият стрес и забавеното търсене на медицинска помощ, при това за симптоми, които са притеснителни, все още са сериозни проблеми. Това показва, че здравната култура на българина трябва да бъде допълнително развивана и укрепвана", допълни специалистът

"Кампаниите за безплатни прегледи като тези, организирани от Клиниката по кардиология на ИСУЛ, са изключително важни, защото те дават възможност за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания, които често протичат без явни симптоми в ранните етапи. Такива инициативи са от съществено значение за подобряване на здравната култура и повишаване на осведомеността на населението относно рисковете за сърдечното здраве. Безплатните прегледи предлагат достъп на широк кръг хора, включително на тези, които не могат да си позволят редовни медицински изследвания или нямат възможност за редовно консултиране с кардиолог. Това е особено важно за диагностициране на състояния като високо кръвно налягане, холестеролни отклонения, нарушения в сърдечния ритъм и други фактори, които могат да доведат до сериозни сърдечно-съдови заболявания като инфаркт или инсулт", категоричен бе той.

.