Ако хората имат сърдечносъдови заболявания, сърдечносъдовата активност трябва да бъде умерена и задължително лекарският подход трябва да бъде различен в зависимост от това дали става въпрос за млади хора или за пациенти със сърдечни заболявания, по отношение на спорта. Това е изключително важно, тъй като дори и млади спортисти, при които има семейно предразположение, които имат известен сърдечен порок, задух или силна умора при усилие, или припадък, или гръдна болка, трябва да бъдат консултирани от лекар. Това каза пред "Фокус" кардиологът от Александровска болница д-р Ценка Бонева.

"Но при хората в напреднала възраст трябва да бъде определен рискът, тъй като голяма част от хората имат дори безсимптомни сърдечни болести. И това, което трябва да се направи, е просто да ходят хората на ежегодни профилактични прегледи, за да може да се определи рискът от сърдечносъдови инциденти", коментира още тя.

"По отношение на затлъстяването само по себе си то е основен рисков фактор за сърдечносъдови заболявания и редукцията на килограми намалява и риска от сърдечносъдови заболявания. Разбира се някои хапчета могат да имат сериозни странични ефекти, които да бъдат повишено кръвно налягане, ритъмни нарушения. В крайна сметка те трябва да бъдат назначени от лекар. И тук е мястото да кажем, че в лечението на затлъстяването комплексно работят както кардиолози, така и специалистите ендокринолози. Най-важното е разбира се ефектът да бъде дълготраен, тъй като след спиране на медикаментите теглото може да се върне. В крайна сметка хапчетата за отслабване могат да са полезен инструмент под наблюдение на специалист, но най-важното е здравословният начин на живот, който да включва правилно хранени и физически активни", допълни специалистът.