Кардиолог: Нов метод на стимулиране на сърцето с пейсмейкър го пази от увреждане
©
"Самите пейсмейкъри работят по идентичен начин като досегашните, като разликата е само в електрода, който подава електрически импулс в сърцето - той е по-тънък и се фиксира на различно място от досегашните", обясни тя.
"Новата методика е подходяща при почти всички пациенти, които имат нужда от пейсмейкър, особено при тези с намалена помпена функция на сърцето. Пациентите, преживели миокарден инфаркт, не са особено подходящи за новата методика. За тях има други устройства, които са и с допълнителни функции, които да пазят сърцето и живота им. НЗОК поема напълно стойността на пейсмейкърите и пациентите не плащат нищо, ако са с изряден здрвноосигурителен статус", допълни д-р Йончева пред zdrave.to.
Пациентите с пейсмейкър водят напълно нормален живот, като ограниченията, които трябва да спазват, са сравнително малко.
"Трябва да избягват чести кръгови движения в раменната става от страната на пейсмейкъра. Ако се налага излагане на високомагнитно поле като ядрено-магнитен резонанс, трябва да посетят кабинета за проследяване на пейсмейкъри, за да се прецени може ли това изследване да се проведе или не. През последните години имплантираните устройства и електродите са съвместими с ЯМР, но по-старите пейсмейкъри не са. Така че трябва да се провери какъв е моделът, за да се каже какви изследвания могат да се правят", каза лекарят.