Кандидат за гуверньор на БНБ: Трябва да покрием 3-процентовия дефицит, когато страната има възможност
© БНТ
Все още не е изготвена ясна комуникационна стратегия, не е извършено обучението на кадри. Посочи три основни предизвикателства, свързани с въвеждането на валутата
"Техническото - синхронизирането на разплащателните системи и софтуер, за което предполагам, че има добра подготовка. Комуникационната, разяснителната част и обучителната част, представянето на процеса пред населението още не е извършено".
Каварджиклиев споделя политическата оценка на БСП за фиксацията в дефицита и също не е съгласен с орязването на социалните плащания.
"В момента най-сериозните икономики в Европа имат много по-големи дефицити. В момента сме в коренно различна ситуация от това, което беше Европа преди три години - първо ковид, после войната в Украйна".
Трябва да покрием 3-процентовия дефицит, когато страната има възможност и когато няма да страдат хората и социалните разходи, заяви финансистът. Попита защо трябва точно тазгодишният бюджет да е с 3% дефицит, а не например този за 2024 г.
"Моята визия е, че трябва да влезем в еврозоната. Това ще доведе до изключително много плюсове, ще доведе до значителен ръст на инвестициите в България, ще отпаднат валутните рискове, ще има много по-бързи и лесни транзакции", посочи Каварджиклиев.
Трябва обаче да има синхрон между мерките на БНБ и кабинета - отбеляза той. Първото нещо, което ще направи, ако бъде избран ще е съставяне на пътна карта съвместно с Министерския съвет. Николай Каварджиклиев коментира, че пътят към еврозоната ще е труден, ако министърът на финансите и управителят на БНБ са в противоречие.