Няма гаранции, че намаляване на ДДС или акцизи автоматично ще бъде прехвърлено върху крайните потребители. Това коментира Калоян Стайков главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, в интервю за предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“. През 2020 г. беше намален ДДС върху книгите, но тяхната цена не намаля, даже напротив, увеличи се, посочи Стайков.

"Така че няма гаранция, че тези мерки наистина ще доведат до намаляване на цените, дори и до ограничаване на техния растеж. Но в крайна сметка, въпреки че те се представят като антиинфлационни, на практика те са социални и по-скоро на мен ми изглеждат като продължение на социалната политика и на това, и на предходните правителства, и не е нещо извън очакваното. От тази гледна точка, аз лично съм малко разочарован, тъй като това правителство имаше предостатъчно време – вече е на власт повече от 6 месеца, за да оформи своята политика. И това беше извинението за бюджета, който беше приет през февруари, и заявката му за актуализация през юни – именно, че не е имало достатъчно време, за да приложи всички политики на кабинета, съответно ще видим политиките на това правителство през юни. Ако това са политиките, лично аз оставам леко разочарован“, посочи икономистът.

Мерките са по-скоро хоризонтални, т.е. правителството продължава със старата практика да се дава по равно с всички, вместо социалната политика да е насочена точно към тези домакинства, които имат най-голяма нужда от нея. И съответно, когато тя е целенасочена, съответно размерът на тази помощ може да се увеличи, уточни Калоян Стайков.

Икономистът посочи, че на този етап не вижда причина за всяване на паника заради цените на енергоизточниците.

"Не разбирам тези притеснения. Цената на петрола в момента изглежда горе-долу стабилизирана. Естествено, при влошаване на различни международни отношения естествено може да се увеличи. При цените на природния газ ситуацията не е много по-различна, макар че те са изключително волатилни и виждаме как се променят седмица за седмица. Така че отново не бих се ангажирал с такава прогноза. Ако става въпрос за регулирани цени, пак не разбирам това притеснение, тъй като тепърва предстои да видим всъщност каква е визията на правителството за тези регулирани цени, какви ще са политиките, как точно ще изглежда новата регулаторна рамка, ще има ли държавни помощи, няма ли да има. Предстои да разберем.

На този етап притесненията за скок на цените на енергоизточниците не са обосновани, категоричен е Стайков.

"Така че на този етап притесненията за скок на цените не мисля, че са обосновани. Но със сигурност може да се критикува правителството за липсата на достатъчно прозрачност в тези отношения, просто защото периодът за самата процедура по регулиране на новите цени, които трябва да влязат от 1 юли, вече е започнала, не нямаме никаква яснота какво точно се случва, допълни той.

Евелина БРАНИМИРОВА