Калоян Паргов: Тревна "алея" метър на пет пред посолството на Русия не е символ на подкрепа, а провокация
© БСП - София
При гласуването общинските съветници от "БСП за България" Калоян Паргов, Иван Виделов и Албена Кръстева гласуваха "Против“, но представителите на ГЕРБ-СДС и Демократична България подкрепиха докладите и те бяха приети.
"Темата има два аспекта. Единият е геополитически и международен. А другият е чисто практически и е свързан с нашата работа като общински съветници. В случая ни интересува основно вторият, коментира Калоян Паргов - Категорично смятам, че не е разумно да приемаме предложенията в тези два доклада. За мен те са правен абсурд. Смятам, че трябва да потърсим друго, емблематично пространство, което да бъде именувано по този начин и да бъдат спазени всички процедури и наредби. Единственото логично обяснение на цялата тази светкавична операция за именуване на някакви площи около посолството на Русия в подкрепа на Украйна, е че те целят провокация. Защо е необходимо да внасяме допълнителна конфронтация?! В противовес на тези доклади видях подписка за промяна на името на ул. "Козяк", на която се намира посолството на САЩ, с името Димитър Списаревски - нашият военен пилот-герой от Втората световна война, жертвал се за София по време на бомбардировките от Великобритания и САЩ. Ако продължаваме по този начин, няма да стигнем далеч".
Калоян Паргов добави, че според Наредбата на СОС имената, с които може да бъдат кръщавани каквито и да е площи в София задължително трябва да имат отношение към България, града, квартала. Той припомни, че преди месец групата на "БСП за България" е внесла доклад в СОС за изграждане на паметник на децата, убити в периода 1925-1944 година.
"В последните години това предложение на интелектуалци и общественици не вижда бял свят и то съвсем умишлено, каза Калоян Паргов - Първоначално си мислех, че определени хора го възпрепятстват, за да не мине на художествено-творческия съвет. Очевидно обаче проблемът е съвсем друг. И то много тежък. Проблем, който 30 години битува в нашето общество и ни разделя. Свързан е с отношението ни към историята. Крайно време е да подходим с разбиране и толерантност. И да мислим за нещо, което ни обединява, а не ни разделя. Няма как иначе да вървим напред. Защото през всичките последни 30 години тази идеологическата битка не донесе нищо добро на софиянци".
Кметът на район "Изгрев" от БСП д-р Делян Георгиев изрази мнение, че трябва да бъде избран друг обект, който да бъде именуван в подкрепа на Украйна. Обект с доста по-сериозно и голямо значение от посочените в докладите. Д-р Георгиев добави, че ще даде становище, каквото е изискано от него във вторник сутринта в 9,09 часа - няколко часа преди извънредното заседание на Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие.
"Видяхме, че за пореден път предложението за именуване на площ с "Героите на Украйна" е изменено. Няма как за няколко часа да дам становище на районната администрация, обясни кметът на "Изгрев" - Радвам се, че проектът е коригиран, защото в посочената зелена площ има и няколко частни имота. Решението за именуване е на СОС, но е добре всички да имаме предвид, че в районната администрация пристигат много писма срещу това предложение. Затова се питам не е ли удачно все пак да бъде направено обществено обсъждане преди да бъдат приемани тези доклади. Най-вече, защото темата определено разделя обществото. Случващото се в Украйна е трагедия - за Европа, за православието и за славянството. Мисля, че всички сме на това мнение. Но разумът изисква да имаме позицията на гражданите от района преди да вземаме подобно крайно решение".