Трябва да оправим начина, по който функционира държавата и чак след това да се занимаваме с подобна съдебна реформа. Това коментира Калоян Методиев, бивш началник на кабинета на държавния глава, сега директор на института "РЕГО“, в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус".

Той смята, че качеството на предложенията за Конституционни промени е ниско, спорно и няма да доведе да очаквания резултат за подобряване на кризисната ситуация в държавата.

"Предложението за смяна на националния празник не знам откъде се появи. Единственият въпрос, на който не мога да си отговоря е дали става въпрос за някаква маневра за отклоняване на вниманието, тип димка, или става въпрос за чиста глупост. Виждате, че това се превърна в основен дебат, в точка на сблъсък, в извор на напрежение, а беше абсолютно излишно в момента. Държавата има изключително много тежки социални, икономически проблеми, политически проблеми, в криза сме в много отношения и като членове на Европейския съюз, и вътрешно политически, за да се занимаваме сега с подобен дебат, който трябва да оставим за едно по-спокойно време, когато имаме стабилност в държавата. Т.е. категорично смятам, че това беше грешка за 24 май", изтъкна гостът. По думите му останалите предложения също изглеждат доста спорни. 

"Трябва по-скоро да си оправим нещата в начина, по който функционира държавата: партийната система, купуването на гласове, изкарването на вредните явления от политиката, които имаме, и чак след това да се занимаваме с подобна съдебна реформа. Не сме зряла демокрация, нямаме гражданско общество, нямаме авторитети", подчерта Методиев.

"Предложението за мандатност на кметовете мисля, че е глупаво, няма смисъл въобще да го коментираме. При положение, че ако по тоя начин се опиташ да премахнеш местната олигархия, тя ще си създаде друг кмет или ще го инсталира, ще го сложи този за зам.-кмет, и ще го превърти. Не това начинът да се премахне феодализацията, която е превзела страната в 90% от общините. Какво друго? Промяната на института на служебните кабинети – да, аз съм първият в държавата, който каза, че трябва да се премахне института на служебния кабинет, имаме изкривявания на системата. Президентът Радев злоупотреби с този инструмент за лично облагодетелстване и лична полза. Но от друга страна се притеснявам по начина, по който искат да го направят", добави той.

Методиев каза още, че ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС нямат достатъчно обществен авторитет, нямат капацитет и национално приемливи фигури, които да са тежки, консенсусни и да могат да изведат тези промени на вербално ниво до целия народ, по някакъв начин да примирят различните позиции, за да се напишат тия промени, да се приемат и да важат следващите 20-30-40 години. "Т.е. проблемът е, че в "сглобката“ не виждам авторитет, не виждам капацитет, не виждам юридическите фактори, не виждам държавническото чувство, които да направят легитимни тия промени.  Виждам една долнопробна конюнктурност", поясни гостът.