Калоян Методиев: Има 7-8 кмета, с които Радев играе на местните избори
©
Според него, зад вота на недоверие прозира Бойко Борисов. При проследяване на съвместните гласувания на “Възраждане" с ГЕРБ има феноменално съвпадение.
"Възраждане са партия, която е създадена от Борисов, обслужва Борисов, координира се и се направлява от Борисов. Всички ключови гласувания винаги се подкрепят, или когато трябва се включват в подходящ момент. Спомнете си, че лятото изведнъж имаха готов проект за съдебна реформа голям от Възраждане. Вечерта го извадиха и на сутринта го вкараха в парламента. Съжалявам, тя тази партия няма подобен капацитет, нито някога се е интересувала от съдебна реформа, за да може да внася подобни предложения за разделяне на прокуратура и следствие и т.н. Смятам, че “Възраждане" са получили инструкции за внасяне на този вот на недоверие в координация с ГЕРБ, за да се използва в рамките на предизборната кампания. Хем да се помпа малко “Възраждане", хем ГЕРБ да си продължат кръстоносния поход срещу правителството и да са някакъв вид алтернатива на ПП, защото в София са в тежък сблъсък, а пък на национално ниво са в коалиция. Тоест, имаме старите номера на Бойко Борисов, които ги наблюдаваме от 2005 г. Аз съм вече достатъчно дълго време в политическия живот, за да следя нещата в развитие и да му познавам горе-долу маниера на действие", посочи още Методиев.
Според него, Нинова е единственият автономен субект в момента в политиката, като добавим и Пеевски в известна степен, и Бойко Борисов донякъде. Това са хората, които взимат самостоятелно решения. Асен Василев също се добавя към тази група.Имаме и феномен в Световната енциклопедия по политология. Това е ИТН, които за по-малко от година от първа политическа сила стигат до изпадане от парламента – толкова феноменален и бърз срив.
"Според мен те са вкарани изкуствено в парламента, ала-бала с машини ли е правено, с президента, но те са основен говорител на Президентството. Както “Възраждане" е прокси на Бойко Борисов, така ИТН в момента гледам ги по комисия какво правят в парламента – винаги защитават интереса на Радев, на служебния кабинет. Така че те, според мен са част от тая парадигма на президентски проксита, като "Левицата“, ИТН, и кметовете по страната, които са издигнати от Радев в момента – има 7-8 кмета, където той играе с тях на местните избори", посочи политологът.
"Делян Пеевски пък е човекът, който дава сутрешните и вечерните сводки и решава проблемите. Той е неформалният премиер в държавата, и мисля, че той е неформалният лидер на правителството, говорител, каквото се сетите, въпреки че няма, той дори не е председател на парламентарна група, нито на партия, нито е в някакво ръководство. Тука трябва да се обясняват ПП и ГЕРБ и ДБ. Те пък се скриха, тотално се потопиха, като изключим ген. Атанасов, който излиза от време на време, но в общи линии те трябва да кажат по какъв критерий се определя отговорността за властта и начина за нейното упражняване. Защото това е проблем, който съществува - кой е субектът на властта и на какво основание?", каза още Калоян Методиев.
Цоня СЪБЧЕВА