При изгубена здравноосигурителна книжка, подавате молба-декларация по образец до директора на Районната здравноосигурителна каса (РЗОК), на чиято територия осъществява дейността си постоянно избраният личен лекар, като това може да направи и упълномощено лице, в случай че нямате тази възможност. Изгубената книжка се обявява за невалидна от директора на РЗОК, а вие заплащате стойността на новата книжка – 7.44 лв., за което от РЗОК ви издават документ.

След представяне на документа за закупена здравноосигурителна книжка, получавате от РЗОК новата и протокол по образец, като впоследствие я представяте на личния лекар за заверка.  Винаги представяте здравноосигурителната си книжка на лекаря по дентална медицина, за да може той да впише кодовете на извършените от него дейности по линия на НЗОК.

След направени изследвания, относно сложността на необходимата хирургична намеса според нивото и вида на фрактурата на зъба, по преценка на лекуващия лекар по дентална медицина ще ви бъде издадено направление (бл. МЗ 119А) за извършване на екстракция на дълбоко фрактуриран/разрушен зъб с анестезия, от лекар, специалист по орална хирургия, сключил договор с НЗОК. За тази дейност вие като здравноосигурен пациент доплащате 13,50 лв.

Когато в хода на лечението, при затруднени екстракции на дълбоко фактурирани корени (като счупен апекс) се прилагат сложни хирургически методи и средства, които не попадат в договорения пакет по дентална медицина в извънболничната помощ, регламентиран в Националния рамков договор за денталните дейности и пациентът заплаща по цени на лечебното заведение.

В случай че са налице допълнителни усложнения на диагнозата и се налага да бъдете хоспитализирана, тогава ще бъдете насочена с направление (бл. МЗ-НЗОК №7) към лечебно заведение за болнична помощ, където ще се проведе лечение по клинична пътека, пише zdrave.to.