Асен Василев участва в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) днес в Брюксел. На заседанието бяха дискутирани тезите за прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост, финансовите последици от руската военна агресия срещу Украйна, бюджетът на ЕС, резултатите от срещата на Г-20 и финансовите услуги, съобщиха от Министреството на финансите.
Заседанието на ЕКОФИН беше предшествано от съвместно заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси и на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (EPSCO). Във фокуса на политическия дебат беше темата за социалните инвестиции и реформите, насочени към устойчивост на европейските икономики. В своето изказване министър Василев представи национални примери за интегрирани мерки, довели до ускоряване на социалното сближаване. Той също така запозна министрите с политиката на България през последните три години по отношение на доходите, минималната работна заплата и минималната пенсия.
Министър Василев и министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова подчертаха, че с извършваните целенасочени социални инвестиции България работи за подобряване и засилване едновременно на икономическия растеж, фискалната устойчивост и социалната справедливост. Министър Шалапатова подчера, че целта на социалните инвестиции в България е хората от уязвимите групи да постигнат независимост от социалната система и да не бъдат в положение на бедност и социално изключване за дълъг период от време. Тя потвърди ангажимента България да бъде една от държавите членки, която ще участва активно в пилотно прилагане на бъдещата методология на ЕС за измерване на въздействието от социалните инвестиции.
Съветът ЕКОФИН обсъди изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост. Министрите проведоха и вече станалата традиционна дискусия за икономическите и финансови последици от руската агресия срещу Украйна. Те се обединиха около необходимостта финансовата помощ за украинския народ да продължи, докато това е необходимо, както и за бързо намиране на решение за използване на замразените руски активи. Дневният ред включваше още разглеждане на резултатите от срещата на Г-20, състояла се в периода 26-29 февруари, и на текущото състояние на законодателните предложения, както и прилагането на законодателството в областта на финансовите услуги. Министрите одобриха насоки за бюджета на ЕС за 2025 г. и приеха препоръка относно освобождаването от отговорност на Комисията във връзка с изпълнението на бюджета на ЕС за 2022 г.
Министър Василев участва вчера в заседание на Еврогрупата в приобщаващ формат, на което министрите приеха текст на изявление относно бъдещето на Съюза на капиталовите пазари. Изявлението ще бъде представено на лидерите на срещата на върха на еврозоната през март 2024 г. Председателят на Еврогрупата Паскал Донохою представи основните елементи на писмото, което ще адресира до председателя на Европейския съвет на срещата на върха на еврозоната. С него той ще докладва за изпълненото от Еврогрупата и ще очертае бъдещите планове за работа. Той ще информира лидерите и за напредъка в подготовката на България за членството в еврозоната.
Министърът на финансите Какво отчетоха пред Брюксел Асен Василев и Иванка Шалапатова
© МФ