Повече копчета и по-малко сензорни екрани в автомобилите. Само така колите, които ще се произвеждат след 2026 година, ще получават по-висока оценка за безопасност.

Аварийните светлини, мигачите, чистачките и бутонът за спешна помощ ще останат физически. Производителите ще бъдат задължени от асоциацията Euro NCAP да се придържат към "аналоговото", за да бъдат колите по-безопасни.

Вече има коли, които се управляват изцяло от сензорни екрани, а физическите лостове и копчета са сведени до минимум. Според различни изследвания това забавя шофьорите, като за някои от операциите времето се утроява.

За да се запази сигурността, намеренията са най-важните бутони и лостове да останат непроменени. "Изследванията показват, че колкото по-дигитален става светът ни вътре в автомобила, толкова повече стават стимулите, които ни разсейват, което автоматично води до по-голяма вероятност от настъпването на различни инциденти", обясни доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека при БАН, предава нова.

Според различни изследвания сензорните екрани увеличават времето за работа с между 20 и 40 секунди. "В един малък дисплей са събрани функции, от които трябва да избираме, съответно обработката на информацията отнема повече време. Въпреки че тези центрове доказват това, че не е от полза, застрашават безопасността по някакъв начин, пак се появяват автомобили, които ги внедряват, което е много странно", коментира още доц. Тоткова.