Миро и Боряна са родени с нарушен слух. Сега вече чуват напълно с помощта на поставените им кохлеарни импланти. Те предават електронни импулси към мозъка и така компенсират загубения слух. Поставят се оперативно.

Заради проблемите със слуха често децата не проговарят навреме. При Миро и Боряна от раждането до операцията минава малко повече от година.

Сега двете деца боравят умело с думите заради дългогодишната им работа с Таня Димитрова. Познаваме я като един от жестомимичните преводачи на новинарските емисии на NOVA. Освен това, Таня е и основател на рехабилитационен център за деца и родители от глухата общност в България.

"Родителите да могат да открият подходящия метод за рехабилитация – чрез жестов език, слухов апарат или кохлеарна имплантация", обяснява Димитрова.

За последните 15 години специалистите от център "Яника" са помогнали на над 300 деца с увреден слух. "В София има две места, където подобен проблем може да бъде установен. Това не е някаква страшна нелечима болест, а нещо, което може да бъде поправено", посочва майката на Мирослав - Ралица Димова.

Въпреки че няма официална статистика, в България хората с различна степен на нарушен слух са около 120 000.

"Немалко семейства са принудени да сменят изцяло начина си на живот, за да дойдат да живеят в София с цел да осигурят по-добро образование за децата си. Редно е институциите да чуят, че много е направено за това все по-рано да бъде откривана глухотата при децата у нас, но има още какво да се направи. Позитивното е, че държавата покрива изцяло кохлеарната имплантация. Но поставайки имплант, проблемът не се решава", коментирапо NOVA NEWS слухово-речевият рехабилитатор Таня Димитрова.

По нейни думи глухотата бива открита при много деца на 5-6 годишна възраст. "Колкото по-рано слуховите клетки се стимулират с електродите от импланта, толкова по-голям е шансът детето да разбира това, което чува", посочи още Димитрова.

Тя обясни, че е необходимо да се даде по-голяма гласност на проблемите, свързани с глухотата у нас. "Слухова загуба може да настъпи и на 3-4 години. Детето може да промени начина си на говорене", каза още Димитрова.