Как да се ориентираме колко ще получим, ако сме в болничен - губим или печелим
©
Съответно за самоосигуряващите се лица до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който е издаден болничният лист, съответно до 10-о число на месеца, следващ месеца, от който се иска изплащане на обезщетението.
Обезщетенията за болест и майчинство се изплащат до 10 работни дни след постъпването в НОИ на коректни данни от лекарите и от осигурителите.
Обезщетенията, отнасящи се за периоди по-дълги от един месец, се изплащат до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят. Посочените дати са датите, на които сумите постъпват по банковите сметки на бенефициентите, показва справка с НОИ.
Първите два дни на заболяването се покриват от предприятието, в което работещия имат трудов договор, като останала част се поема от НОИ. Работодателят изплаща само 70% от полагаемото за работен ден възнаграждение през този срок, останалите дни са за сметка на НОИ.
Конкретната сума зависи то дневното възнаграждение (надница) упоменато в трудовия договор, като това се смята спрямо месечното трудово възнаграждение. На фокус е брутната, не нетната заплата. Болничният покрива до 80% от обезпечението, като сумата се изплаща в рамките на 14 дни след прекратяването на болничният отпуск.
НОИ покрива 80% от болничното обезпечение, като крайната сума зависи както от заплата, така и от сумата на която е бил осигуряван даден работник за последните 18 месеца. При заплата от 1500лв, вашата осигуровка може да е била 1200лв, което означава, че вашето болнично обезпечение за дните в обща непредразположеност ще е 960лв при положение, че боледувате 1 месец.
Един стандартен работен месец е 20-21 работни дни, като, за да разберете колко ще получите за всеки ден болничен, трябва да вземете сумата, на която сте осигурен минус 80% делено на дните с болничен лист.