Какво е необходимо да знам, преди да подам сигнал до КАТ ( Пътна полиция)?

Редът на подаване на сигнали за нарушения на правилата за движение е обществено достъпен на интернет страницата на МВР.

За територията на град София сигнали се подават в отдел "Пътна полиция" – СДВР, e-mail: trafficpolicesdvr@mvr.bg, оперативна дежурна част 02/9824901 и 02/982490.

За страната сигнали се подават в съответната Областна дирекция на МВР, на чиято територия е установено нарушението. Контактите са публикувани на интернет страницата на МВР, раздел "Страници на Областните дирекции на МВР“

Какво трябва да знам при подаване на сигнал чрез електронна поща?

Мога да подам сигнал с предложение за действия до КАТ чрез електронна поща. Хубаво е да знам, че за нарушения и престъпления, които не са свързани пряко с участниците в движението по пътищата, КАТ могат да препратят сигнала ми към съответната служба.

КАТ са длъжни да ме информират за съдържанието на сигнала.

Анонимни сигнали НЕ СЕ разглеждат. При изясняване на случая КАТ може да изиска сведения и документи, но не и ако предоставянето им накърнява достойнството ми или представлява опасност за мен.

До два месеца, ако не предадат случая на по - горестоящ орган, КАТ трябва да излязат с решение. Междувременно те са длъжни да ме държат в течение за това, което вършат. Решението по моя сигнал ми се съобщава писмено в едноседмичен срок от постановяването му, пише pravatami.bg.

Случаят стига до съда и ме призовават като свидетел. Мой граждански дълг е да се явя. Ако обаче се опасявам, че свидетелстването може да ми навреди, имам право да се откажа. В този случай трябва да уведомя писмено съда, като в отказа си посочвам и мотивите.

Относно телефон 112: нося отговорност, ако подавам фалшиви сигнали или злоупотребявам с номера! (7.1. от Правилата). Глобата може да скочи до 20 000 лв. Отговарям и за причинените на спешните служби вреди и загуби. Ако извърша повторно нарушение, глобите са в двоен размер. Какво трябва да знам за мобилното приложение?

То е създадено със цел да улесни гражданите при подаването на сигнали за  пътни нарушения.Чрез него имам възможността по - бързо да изпратя информацията и доказателствата (снимки, видеозаписи) до МВР. Ето защо, ако съм хванал нарушител в движение (неправилно шофиране), мобилното приложение ще ми свърши по - добра работа.

Условията за подаване на сигнал, както и подробностите около съдържанието са изложени на страницата.

Възможно ли е нарушителят да научи за мен?

Не, тъй като личните ми данни са защитени и достъп до тях имат единствено служителите на МВР и центровете за спешни повиквания 112.Данните се регистрират в информационните фондове на центровете 112. След изтичане на срок от четири месеца данните се преместват, а ако до три години не бъдат използвани - биват унищожавани.Ако изтече информация, нарушителят научи за мен и започне да ме заплашва, имам право да подам сигнал в полицията. Отделно, ако изтичането на данните е по вина на държавен служител, той отговаря заедно с държавата за причинените ми вреди и загуби.