Как блокчейн технологиите могат да бъдат използвани в борбата срешу фалшивите новини?
©
Новините ще бъдат поставени на блокова верига, която ще служи за воден знак. Самото качване на новината ще бъде разделено на няколко етапа, обясни тя. "Първо я качват на блокова верига и съобщават за това – това е гаранцията за произход и източника. След това подлагат на контрол от избрана група специалисти как те възприемат новината и дали я класифицират като фалшива или благонадеждна, за да видят дали усещането се променя от това, че има гаранция, че новината е истинска. Когато получат утвърдителен или отрицателен отговор от тази контролна група експерти, я тестват в широката публика. Те искат да видят дали гаранцията сама по себе си е достатъчна, или по-скоро хората запазват здравия си разум, въпреки гаранцията, и подлагат на съмнение и дават своето мнение.“
Подходът според доц. Тодорова е добър, но резултатите показват, че експертите продължават да подлагат на съмнение достоверността на новините. "Те намират слаби точки, продължават да мислят критично, докато широката публика си казва, че след като има такъв инструмент, той дава гаранция, че новината е защитена, и са по-склонни да вярват“, посочи доц. Мариана Тодорова.
Ефективната борба с фалшивите новини според нея е възможна само с медийна и дигитална грамотност, информираност на хората, стимулиране те да не губят критичното си мислене и проверка с реалността. "Такива технологични инструменти са по-скоро помощно средство, но не и панацея за решаване на проблема“, допълни футурологът.