КНСБ: България заслужава присъединяване към Пространството на свободата, сигурността и правосъдието
© Wikipedia
С подписването на Шенгенското споразумение от 1985 г. и допълващата го Шенгенска конвенция от 1990 г. (в сила от 1995 г.) европейските лидери ясно изразиха намерението си да работят за пълното реализиране на целите за о, обединена, силна и солидарна Европа. Днес двама от наследниците на тези достойни европейски лидери открито демонстрират с поведението си политика на разединение, безсилие и егоизъм.
Тук трябва да припомним, че има няколко решения на Европейската комисия и на Европейския парламент за приемане на България в Шенген. България е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген още през 2011 г. и готовността ѝ е потвърждавана многократно от Съвета на ЕС, Европейската комисия и Европейския парламент. Намираме за недопустимо пред страната ни да бъдат поставяни допълнителни условия. Още повече, че България бе обект на две проверки за изпълнение на критериите за членство в Шенген, като и двете завършиха с положителни за страната ни доклади, а в последните два месеца първо Европейския парламент, а след него и Европейската комисия призоваха за приемане на страната ни към Шенгенското пространство без повече забавяния. Не могат да се поставят нови изисквания към която и да било държава членка на ЕС от друга такава, които не почиват на общи решения на ЕС.
Липсата на гранични проверки улеснява свободното движение на хора и капитали, което е предпоставка за по-бързото възстановяване от сегашната икономическа и социална криза, както и до по-бърз и устойчив икономически ръст. Спирането на страната ни по пътя към зоната за свободно пътуване ще навреди не само на българската, но и на европейската икономика. От друга страна, разширяването на Шенген ще повиши общата сигурност на външните граници на ЕС и ще допринесе за по-добрата ефективност на полицейското сътрудничество между страните членки.