Комисията за енергийно и водно регулиране ще излезе с решение утре за балансиращата енергия, очаква се компенсиращ коефициент, който да доведе до намаляване на цените на енергията.

Регулаторът КЕВР се намеси и ще регулира отношенията на пазара за балансираща енергия. От изявлението на председателя на енергийния регулатор разбираме, че решаването на въпроса ще бъде само за разходите в един-единствен ден 19 май. Ние ще продължим да настояваме за корекция на цялата методика по която се изчисляват разходите за балансиране на производителите. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация.

"Публичното изявление на председателят на КЕВР ще успокои пазарните участници, защото регулаторът дава ясен сигнал, че не само е запознат с проблема, но търси законодателен способ, по който да намери решение на екстремно високите цени за балансиране през месец май. Когато регулаторът намира сили да се намеси в подобна ситуация, могат да се намерят най-балансираните решения. Предпазлив е нашият коментар, защото е важно и самото решение. Друг съществен момент, който бих искала да отбележа е защитата на интересите на производителите и потребителите на електрическа енергия. Той директно се обръща към производителите, като ни насочва към изпълнение на предварително приетите и поети ангажименти по търговските договори между търговците и производителите. За нас това е ключово, при условие, че реголатора ще се намеси и ще коригира екстремните цени от 19 май. Подадената ръка на КЕВР към производителите и особено на ВЕИ производителите, че случай, че има недобросъвестна търговска намеса в техните договори, КЕВР ще разгледа всяка една жалба", обясни Меглена Русенова.

"Компенсиращият коефициент е важно да прочетем как ще бъде упражнен и въведен. Това ще бъде екстремна и дръзка намеса на регулатора в един свободен пазар. Признанието, че само в един ден натупаният положителния финансов резултат в независимия преносен оператор е 26 млн. лева поставя основателно въпроса - а какъв е натрупаният положтелен финансов резултат за целия месец май? При условие, че европейският регламент императивно казва, че независимите преносни оператори не могат да формират печалба и загуба от дейността си с предоставяне на балансиращи услуги. Ние ще очакваме КЕВР да направи спешен анализ за прилагането на цялата методика и да ни съобщи числата за целия месец май колко е надвзетият приход от Елекетроенергиен системен оператор (ЕСО) за всички пазарни участници", допълни Меглена Русенова.

"Методиката, приета от КЕВР увеличава в пъти разходите за балансиране на всички производители и потребители за целия месец май. Избирателният подохд поставя много въпроси, но отговорите ще станат ясни в мотивите на решенията на КЕВР, които ние ще прочетем. Решението на регулатора трябва да създаде устойчивост и предвидимост в регулаторната среда. Ние от Българската фотоволтаична асоциация ще продължим да настояваме за промяна на методиката по която се изчисляват разходите за балансиране  на проиводителите и потребителите, защото тя е приета от регулатора по начин, по който всеки ден, всеки месец формира единествено и само  позитивен финансов резултат в независимия преносен оператор, нещо императивно забранено от регламента на Европейската комисия. През месеците март и април, по време на общественото обсъждане на методиката в КЕВР, обърнахме внимание, че в нея липсва компенсаторен механизъм, който да даде предвидимост на всички пазарни участници. Когато се натрупва такъв финансов излишък и печалба в независимия преносен оператор, по какъв механизъм  се разпределя справедливо в последствие към всички търговски участници. В противен случай изпадаме в ситуация, когато избирателно се избират конкретни дни, без да има сериозни мотиви и аргументи за това. Проблемът е в цялостната методика на КЕВР, която КЕВР да отвори отново за обществено обсъждане и тя да бъде приведена съгласно регламента на Европейската комисия", допълни Меглена Русенова.

"Делът на възобновяемата енергия, който употребяваме като домакинства в някои дни надвишава 50%. Има дни, в които стига до 70-80%. Темата, която обсъждаме се отнася до сметките за електрическа енергия на всеки един от нас като потребител. Когато разходите за тези системни небаланси се увеличават, цената на електрическата енергия, която КЕВР определя за нас като домакинства, той ще има основание да я увеличи, именно с увеличението на тези разходи за балансиране. През следващата година всички крайни снабдители, които доставят електрическа енергия по домовете ще имат основание да поискат увеличение на цената за доставка на ел. енергия, обосновавайки се с тези по-високи разходи за балансиране, каквито имаме всички ние като отделни домакинства. Ако регулаторът се намеси достатъчно бързо и навременно не би следвало да се достигне до увеличение на цените и на регулирания пазар", заключи председателят на Българската фотоволтаична асоциация.

Росица АНГЕЛОВА