Изследване на " Галъп": Говори се, че българинът е русофил на фона на други европейски страни, но по-скоро е германофил
© NOVA
"Данните ясно показват подредбите на различните типове геополитически фактори. Те ясно показват тенденции на устойчиво доверие в Европейския съюз, по-колебливо е в НАТО, но като че ли и там има известно възстановяване напоследък“, заяви пред NOVA политологът от "Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов.
"Това, което е ново в нашето изследване, е че изправихме пълнолетното население пред директен избор – демократичен модел или такъв, свързан с "глобалния юг или изток“, структурата, която получихме е 50:30:20. По различни критерии и индикатори близо половината население в България, поставено от пред този избор, ясно заявява афинитет към западните модели. Има 30%, които се колебаят и 20%, които гледат в посока изток“, подчерта политологът.
По думите на Първан Симеонов източните сантименти са по-присъщи за по-възрастните поколения, които са по-носталгично настроени.
"Често се говори, че българинът е русофил на фона на други европейски страни, но по-скоро е германофил. Знаете, че има и редица исторически примери. Германия се приема като модел по принцип в България и тя е единствената от страните с положителен рейтинг“, отбеляза той.
Симеонов подчерта, че в избора между САЩ и Русия, българинът предпочита Москва. "При Съединените щати данните са стабилни, докато при Русия спаднаха заради шока на мнозина от началото на войната“, каза политологът.
Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г., сред 802 души по метода "лице в лице“ с таблети.