В България конкуренцията с паралелния внос на лекарствени продукти сякаш е спъната, и конкуренцията между лекарство с лекарство, едно и също лекарство със себе си не може да се реализира така, че пациентът и здравноосигурителната система да извлекат ползи от това. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Боряна Маринкова – изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

"В България по-често на пациентите им се налага да се лекуват с кодове, а не с лекарствата, които са изписани от лекарите. И при налично лекарство, което битува в рецептата, дадена от лекаря на пациента, той не може да го получи, защото кодът на продукта от паралелен внос е един, а пък кодът на продукта, който е от другия вносител, от притежателя на разрешението за употреба, е друг,“ обясни тя и добави, че точно затова е призивът на КЗК за насърчаване на паралелния внос на лекарства, което ще бъде в полза и на потребителите, и в полза на държавата.

По думите й пред нормалното функциониране на паралелния внос оказват влияние предимно административни пречки, като според нея има административен натиск и забавяне на процесите чрез повратно тълкувание на нормите. "Би следвало законодателят, инициаторите на законодателни и нормативни промени също да прочетат внимателно това, което пише КЗК, за да започне едно обществено обсъждане как да направим така, че когато има още една възможност за доставка на лекарства в България те да бъдат поощрени. Ние не бива да стигаме до момент, в който паралелният внос е единственото решение, и тогава да решаваме проблема на юруш и наведнъж, а просто трябва да поощряваме инфраструктурата в държавата, че тя да бъде атрактивна за всеки един честен, етичен, защитаващ интересите на обществото бизнес субект, който би искал да донесе принос.“

Паралелната дистрибуция работи в полза на обществото, създавайки конкуренция, като придвижвайки лекарства в излишък от едно място към място с недостиг, обясни още Боряна Маринкова, и добави, че ако в България има по-добра основа, бихме могли да имаме много по-широко конкуренции в лекарствения сектор, което ще облагодетелства цялата верига. "Колкото повече конкуренция има, толкова по-голямо предлагане има за пациентите, толкова по-голям избор има за лекарите, за системата на здравеопазване. И това естествено води до ценови ползи, които се осъществяват във времето. Имаме примери, в които 60% са спадали цените на конкретни продукти.“

Според Боряна Маринкова за бързината на въвеждане на паралелния внос би могло да подпомогне въвеждането на уведомителен режим за утвърждаване на цена, като в случай на недостиг така може да се реагира бързо и в рамките на 3 седмици да се пусне доставка на пазара. "За целта трябва да се премахне административният срок, който в момента е напълно излишен, чакането на цена, която вече съществува, да бъде заменен с един уведомителен режим".

По-голям проблем според нея обаче е постоянното преустановяване на доставки на лекарства в страната и на продажби на определени лекарства, което се случва по икономически причини. "Понякога е толкова строга или неблагоприятна ценовата регулация, че някои лекарства не могат да издържат на не особено големия български пазар при този силен ценови натиск, който има при определението на цените на лекарствата в България. Трябва да се мисли как да стане малко по-благоприятна средата у нас, така че лекарството с доказана полза да не се изтеглят.“

"Нека да има повече механизми за движение на лекарствените продукти и нека да има конкуренция, защото това води до по-добра устойчивост и повече ползи за пациентите, за лекарите и за фармацевтите,“ заключи изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова.